ادرار تیره‌ رنگ

ادرار تیره‌ رنگ، مقدمه

ادرار تیره رنگ به‌ صورت پررنگ‌ تر شدن ادرار نسبت به ادراری که به‌ صورت معمول کمی به زردی می‌زند تعریف می‌شود.ادرار تیره رنگ می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشد اما معمولاً قهوه‌ای، زرد پر رنگ یا قرمز شبیه به رنگ چای هست اما ممکن است حتی آبی رنگ باشد.
ادرار در کلیه‌ها ساخته می‌شود وقتی شما مایعات یا غذا می‌خورید، از سیستم گوارشی شما به داخل گردش خون و از آن‌جا به کلیه‌های شما می‌رسد جایی‌ که عمل فیلتراسیون انجام می‌شود. کلیه‌ها سپس ضایعات را داخل آب اضافه ریخته و از شر آن‌ها با ادرار خلاص می‌شوند. حالب‌ها یا لوله هایی هستند که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند مثانه از طریق مجرایی که پیشابراه  نام دارد ادرار را به بیرون از بدن خارج می‌کند.
در بهترین حالت ادرار شما زرد کم رنگ می بو این نشان می‌دهد که بدن شما پرآب(hydrated) است ادرار به‌صورت طبیعی رنگدانه‌های زردی دارد که اوروبیلین (Urobilin) نامیده می‌شوند هر چقدر که ادرار تیره‌ تر باشد یعنی غلظت این رنگدانه‌ها هم بیشتر است ادرار تیره‌ رنگ معمولاً به‌علت کم‌آبی (dehydration) است هرچند می‌تواند نشانه‌ای از مقادیر اضافه، غیرمعمول یا خطرناکی از ضایعاتی باشد که در بدن شما در گردش اند.
برای مثال ادرار قهوه‌ای تیره می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کبدی باشد.ادرار خونی یا قرمز رنگ نشانه‌ ای از مشکلات دیگری شامل آسیب مستقیم به کلیه‌ها است اگر شما همچین علائمی دارید باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

مشکلات مرتبط

 • هپاتیت
 • رابدومیولیز (Rhabdomyolysis)
 • سیروز
 • گلومرولونفریت یا التهاب دستگاه تصفیه کلیه
 • کم‌آبی بدن یا به اصطلاح (dehydration)
 • تروما یا ضربه اختلال صفراوی تالاسمی سرطان کبد عوارض انتقال خون سنگ کلیه یا مثانه
  ورزش بیش‌ازحد هم می‌تواند عامل تیره شدن ادرار باشد به این صورت که ورزش شدید باعث آسیب به عضلات شده و این عضلات آسیب‌دیده ضایعاتی آزاد می‌کنند که رنگ ادرار را به نوعی صورتی یا قهوه‌ای می‌کند به رنگ کولا.
  گاهی افتراق این‌که علت ادرار تیره رنگ کم‌آبی هست و یا مشکلات دیگر سخت می‌باشد اما کم‌آبی اغلب رنگ کهربایی یا اسیدی ایجاد می‌کند.
  در بعضی موارد ادرار بسیار غلیظ شده و قوامی شیره‌ای به خود می‌گیرد که نشانه بیماری کبدی یا کلیوی هست.
  اگر شما دچار کم‌آبی هستید ممکن است علائم زیر رو هم در کنار رنگ ادرار داشته باشید:
 • سرگیجه
 • دهان خشک
 • پوست خشک
 • سردرد
 • تشنگی و یبوست

اگر در این حالت آب بیشتری مصرف کنید و رنگ ادرار روشن‌تر شود نشان از این دارد که مشکل شما کم‌آبی بوده‌است.

عوامل بیرونی مؤثر بر ادرار

گاهی ادرار تیره‌ رنگ ربطی به میزان آب بدن یا سایر مسائل سلامتی داخلی بدن ندارد بلکه مرتبط به ماده‌ ای است که شما خوردید، نوشیدید و یا دارویی مصرف کردید مثل ریفامپین و وارفارین.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که در ادرار خود خون مشاهده کنید و یا ادرار تیره رنگ با مصرف آب بیشتر برطرف نگردد بسیار مهم است که علت ایجاد این شرایط تشخیص داده شود. اگر ادار تیره  در همراهی با درد شدید، خصوصا در پشت شما باشد، ممکن است شما دچار سنگ کلیه و یا عفونت مجاری ادراری یا به اصطلاح UTI  باشید که ممکن است در این حالت تکرر ادرار و سوزش ادرار هم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *