افت فشار وضعیتی

افت فشار وضعیتی (orthostatic hypotension) به فشار خون پایین اطلاق می شود که هنگام ایستادن یا نشستن فرد ایجاد می شود. در بیماران مستعد ، به دلیل اثرات گرانش ، مقدار زیادی خون از قسمت فوقانی به قسمت پایین بدن منتقل می شود و باعث ایجاد جریان ناکافی خون به مغز می شود که منجر به حالاتی مانند سنکوپ می شود.

افت فشار وضعیتی، مقدمه

افت فشار وضعیتی (orthostatic hypotension) به فشار خون پایین اطلاق می شود که هنگام ایستادن یا نشستن فرد ایجاد می شود. در بیماران مستعد ، به دلیل اثرات گرانش ، مقدار زیادی خون از قسمت فوقانی به قسمت پایین بدن منتقل می شود و باعث ایجاد جریان ناکافی خون به مغز می شود که منجر به حالاتی مانند سنکوپ می شود.

در این مقاله کوتاه به موضوع افت فشار وعیتی و ارتباط آن با سنکوپ(syncope ) می پردازیم.

سنکوپ

معمولاً به عنوان غش شناخته می شود ، به از دست دادن ناگهانی هوشیاری و به آن دنبال بهبودی سریع و کامل اشاره دارد. اگر علائم سرگیجه یا سبکی سر ، بدون از دست دادن هوشیاری را دارید ، اغلب به آن پیش سنکوپ (یا نزدیک سنکوپ) گفته می شود ، اما این علائم همچنین ممکن است به دلیل شرایطی باشد که با سنکوپ ارتباطی ندارد.

 

علائم افت فشار خون ارتوستاتیک

همه علائم هنگامی رخ می دهد که بعد از نشستن یا دراز کشیدن بلند می شوید. می توانند شامل موارد زیر باشند:

  •  احساس سبکی سر یا سرگیجه
  • تاری دید یا کاهش دید
  • ضعف
  • غش کردن (به این سنکوپ می گویند)

 

علل افت فشارخون ارتوستاتیک شامل موارد زیر است

 

از دست دادن خون یا مایعات

گاهی اوقات خون کافی در بدن وجود ندارد تا جریان کافی به مغز هنگام نشستن یا ایستادن تضمین شود. حجم خون پایین می تواند در اثر از دست دادن خون یا کم آبی شدید ایجاد شود. کم آبی بدن یک علت مهم در بیماران مسن است.

داروها

برخی از داروها می توانند با مکانیسم های طبیعی که فشار خون را حفظ می کنند تداخل داشته باشند. به عنوان مثال می توان به برخی داروهای ضد افسردگی ، برخی داروهای فشار خون یا قلب ، یا داروهای حاوی مواد افیونی مانند مورفین اشاره کرد. دیورتیک ها(ادرار آور ها) همچنین حجم گردش خون را کاهش می دهند. در نتیجه ممکن است زمینه ساز افت فشار خون ارتوستاتیک شوند.

بیماریهایی که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد

تعدادی از بیماریها می توانند بر شاخه تخصصی سیستم عصبی تأثیر بگذارند که به حفظ فشار خون (سیستم عصبی خودمختار) کمک می کند. به عنوان مثال می توان بیماری پارکینسون ، دیابت شیرین ، آتروفی چند سیستم ، نارسایی اولیه خودکار و آمیلوئیدوز را نام برد.

الکل

نوشیدن الکل می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی شود و باعث افت فشار خون و ایجاد سنکوپ شود. الکل همچنین دارای اثر ادرارآور است.

حساسیت سینوس کاروتید

حساسیت سینوس کاروتید یکی از سنکوپهای بازتابی (مانند سنکوپ وازوواگال) است که در آن رفلکس ها منجر به کاهش ضربان قلب و یا بزرگ شدن عروق خونی می شوند. ممکن است در اثر فشار بر شریان های کاروتید (شریان اصلی گردن) ایجاد شود و منجر به فشار خون پایین و سنکوپ شود.

بیماری عصبی

(به عنوان مثال ، پارکینسونیسم) که مانع از انقباض عروق خونی در جبران وضعیت قائم می شود. با این حال ، شرایط عصبی به ندرت مسئول سنکوپ است.

علل دیگر

علل کمتر شایع سنکوپ شامل حمله قلبی ، تومور قلبی یا لخته شدن خون در رگ های تأمین کننده ریه است.

 

تشخیص

معاینه فیزیکی

پزشک ضربان قلب و فشار خون شما را اندازه گیری می کند تا مشخص شود آیا اختلال در ریتم یا فشار خون پایین باعث ایجاد سنکوپ شده است. ممکن است از شما خواسته شود بنشینید یا بایستید در حالی که فشار خون اندازه گیری می شود تا فشار خون ارتوستاتیک آزمایش شود. پزشک به صداهای غیرطبیعی که می تواند در شرایطی مانند تنگی آئورت وجود داشته باشد ، به قلب شما گوش می دهد. شما ممکن است آزمایش خون در مدفوع را برای ارزیابی از دست دادن خون انجام دهید ، که می تواند منجر به قسمت های سنکوپال شود.

 

درمان

درمان دارویی

افراد مبتلا به افت فشار وضعیتی ممکن است از افزایش حجم مایع خون سود ببرند. فلودروکورتیزون  یکی از داروهایی است که برای افزایش حجم خون استفاده می شود. میدودرین یک داروی منقبض کننده رگ های خونی است که ممکن است در ترکیب با فلودروکورتیزون استفاده شود.

تمرینت ارتو استاتیک

در افراد مبتلا به افت فشار وضعیتی و سنکوپ عروقی ، تمرین ارتوستاتیک (گاهی اوقات تمرینات ایستاده نیز نامیده می شود) برای کاهش حساسیت به سنکوپ آینده مفید خواهد بود. این تکنیک ها برای کاهش تجمع خون در اندام ها طراحی شده اند که می تواند باعث کاهش فشار خون هنگام ایستادن شود. روشهای کاهش این مشکل شامل موارد زیر است:

● استفاده از جوراب های فشاری الاستیک ، که روی پا و ساق پا پوشیده می شود

● انقباض عضلات ساق پا قبل و هنگام ایستادن

● بلند شدن برای ایستادن به آرامی و مرحله ای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *