برفک دهان

هر آنچه باید در مورد برفک دهان بدانید

برفک دهان زمانی ایجاد می شود که عفونت قارچی در داخل دهان شما ایجاد شود. این بیماری همچنین به عنوان کاندیدیازیس دهانی ، کاندیدیازیس حلق یا به طور ساده برفک (thrush) شناخته می شود.

برفک دهان اغلب در نوزادان و کودکان نوپا ایجاد می شود. باعث ایجاد برجستگی های سفید یا زردرنگ بر روی سطح داخلی  گونه ها و زبان می شود. این برجستگی ها معمولاً با درمان از بین می روند.

عفونت به طور معمول خفیف است و به ندرت مشکلات جدی ایجاد می کند. اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد و عوارض بالقوه جدی ایجاد کند.

علائم برفک دهان

 

در مراحل اولیه ،ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. اما با بدتر شدن عفونت ، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر ایجاد شود:

 • لکه های سفید یا زرد از برجستگی ها روی گونه های داخلی ، زبان ، لوزه ها ، لثه ها یا لب ها
 • در صورت برآمدگی برجستگی ها ، خونریزی جزئی ایجاد می شود
 • درد یا سوزش در دهان شما
 • احساس پنبه مانند در دهان شما
 • پوست خشک و ترک خورده در گوشه دهان شما
 • مشکل بلع
 • طعم بد در دهان شما
 • از دست دادن توانایی تشخیص طعم

در برخی موارد ، برفک دهان می تواند مری شما را تحت تأثیر قرار دهد ، اگرچه این امر غیر معمول است. همان قارچی که باعث برفک دهان می شود ، می تواند باعث عفونت قارچی در سایر قسمت های بدن شما شود. 

علل ایجاد برفک دهان

 

برفک دهان و سایر عفونت های مخمری در اثر رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس (C. albicans) ایجاد می شود.

طبیعی است که مقدار کمی از C. albicans بدون ایجاد آسیب در دهان شما زندگی کند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار می کند ، باکتری های مفید در بدن شما به کنترل C. albicans کمک می کند.

اما اگر سیستم ایمنی بدن شما دچار اختلال شود یا تعادل میکروارگانیسم ها در بدن شما مختل شود ، قارچ می تواند بدون کنترل رشد کند.

اگر از داروهای خاصی که تعداد میکروارگانیسم های دوستانه در بدن شما را کاهش می دهد مانند آنتی بیوتیک ها استفاده کنید ، ممکن است رشد بیش از حد C. albicans ایجاد شود که باعث مشکل  می شود.

درمان های سرطان شامل شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز می تواند به سلول های سالم آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد. این امر شما را مستعد ابتلا به برفک دهان و سایر عفونت ها می کند.

شرایطی که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند ، مانند سرطان خون و HIV ، همچنین خطر ابتلا ب را افزایش می دهد. این بیماری  یک عفونت فرصت طلب شایع در افراد مبتلا به HIV است.

دیابت می تواند در برفک دهان نیز نقش داشته باشد. دیابت کنترل نشده سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند و باعث افزایش سطح قند خون می شود. این شرایط مطلوبی را برای رشد C. albicans ایجاد می کند.

 

آیا برفک دهان مسری است؟

 

اگر برفک دهان دارید ، ممکن است در صورت بوسیدن قارچ ایجاد کننده این عارضه به شخص دیگری منتقل شود. در برخی موارد ، این فرد ممکن است دچار بیماری شود.

قارچ ایجاد کننده برفک نیز باعث عفونت قارچی در سایر قسمت های بدن می شود. این امکان وجود دارد که شما قارچ را از قسمتی از بدن خود به قسمت دیگری از بدن شخص دیگر منتقل کنید.

اگر مبتلا به برفک دهان ، عفونت قارچی واژن یا عفونت قارچی آلت تناسلی هستید ، می توانید قارچ را از طریق رابطه جنسی واژینال ، مقعد یا رابطه دهانی به شریک خود منتقل کنید.

اگر باردار هستید و عفونت قارچی واژن دارید ، می توانید قارچ را در حین زایمان به نوزاد منتقل کنید.

اگر عفونت قارچی سینه یا عفونت قارچی نوک سینه دارید ، می توانید قارچ را در دوران شیردهی به نوزاد منتقل کنید. در صورت شیردهی هنگام برفک دهان ، نوزاد شما نیز می تواند این قارچ را به شما منتقل کند.

وقتی C. albicans از فردی به فرد دیگر منتقل می شود ، همیشه باعث این بیماری  یا سایر انواع عفونت های مخمری نمی شود.

همچنین ، از آنجا که C. albicans در محیط ما بسیار رایج است ، ایجاد عفونت قارچی به این معنی نیست که شما لزوماً آن را از شخص دیگری گرفته اید. 

تشخیص برفک دهان

 

پزشک شما ممکن است بتواند برفک دهان را تنها با بررسی دهان شما برای برآمدگی های مشخصی که ایجاد می کند ، تشخیص دهد.

در برخی موارد ، پزشک ممکن است بیوپسی ناحیه آسیب دیده را برای تأیید تشخیص انجام دهد. برای انجام بیوپسی ، آنها قسمت کوچکی از برآمدگی را از دهان شما جدا می کنند. سپس نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود تا از نظر C. albicans آزمایش شود.

اگر پزشک مشکوک باشد که در مری دچار برفک دهان شده اید ، ممکن است از کشت سواب گلو یا آندوسکوپی برای تأیید تشخیص استفاده کند.

برای انجام کشت سواب گلو ، پزشک از یک سواب پنبه برای برداشتن نمونه بافت از پشت گلو استفاده می کند. سپس این نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند.

برای انجام آندوسکوپی ، پزشک از یک لوله نازک با چراغ و دوربین متصل به آن استفاده می کند. آنها این “آندوسکوپ” را از طریق دهان و مری وارد می کنند تا آن را بررسی کنند. آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت را برای تجزیه و تحلیل بردارند.

 

درمان برفک دهان

 

 پزشک ممکن است یک یا چند داروی زیر را تجویز کند:

 • فلوکونازول (دیفلوکان) ، یک داروی ضد قارچ خوراکی است
 • کلوتریمازول (Mycelex Troche) ، یک داروی ضد قارچ است که به عنوان قرص موجود است
 • نیستاتین (نیستوپ ، نیاتا) ، دهان شویه ضد قارچی است که می توانید آن را در دهان خود بچرخانید یا در دهان کودک خود سواب کنید.
 • ایتراکونازول (اسپورانوکس) ، یک داروی ضد قارچ خوراکی است که برای درمان افرادی که به درمان های دیگر برفک دهان و افراد مبتلا به HIV پاسخ نمی دهند ، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آمفوتریسین B (AmBisome ، Fungizone) ، دارویی که برای درمان موارد شدید برفک دهان استفاده می شود

پس از شروع درمان ، برفک دهان معمولاً ظرف چند هفته از بین می رود. اما در برخی موارد ، می تواند برگردد.

نوزادان ممکن است در اولین سال زندگی خود چندین دوره برفک دهان داشته باشند.

درمان های خانگی برفک دهان

هنگام بهبودی ، رعایت بهداشت دهان و دندان مهم است. نکاتی وجود دارد:

 • دندان های خود را با مسواک نرم مسواک بزنید تا از خاراندن برجستگی های ناشی از برفک جلوگیری شود.
 • پس از اتمام درمان برفک دهان ، مسواک خود را عوض کنید و در صورت پوشیدن دندان مصنوعی خود را به درستی تمیز کنید تا خطر عفونت مجدد کاهش یابد.
 • از دهانشویه ها یا اسپری های دهان خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک آنها را تجویز کرده باشد.

برخی از داروهای خانگی نیز ممکن است به تسکین علائم برفک در بزرگسالان کمک کنند.

به عنوان مثال ، ممکن است کمک کننده باشد  دهان خود را با یکی از موارد زیر بشویید:

 • آب نمک
 • محلول آب و جوش شیرین
 • مخلوط آب و آب لیمو
 • مخلوطی از آب و سرکه سیب

همچنین ممکن است خوردن ماست حاوی باکتری های مفید یا مصرف مکمل پروبیوتیک کمک کند. قبل از دادن مکمل به نوزاد ، با پزشک مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *