بزرگ شدن پستان در مردان (ژنیکوماستی)

بزرگ شدن پستان در مردان (ژنیکوماستی)

بزرگ شدن پستان با افزایش بافت غده پستان در مردان ، ژنیکوماستی نامیده می شود. ژنیکوماستی می تواند در اوایل کودکی ، بلوغ یا سنین بالاتر (60 سال به بالا) رخ دهد که می تواند یک تغییر طبیعی باشد. مردان همچنین می توانند به دلیل تغییرات هورمونی ، یا عوارض جانبی دارو ، ژنیکوماستی داشته باشند. ممکن است برای یک یا هر دو پستان اتفاق بیفتد. در اینجا سودوژینکوماستی مورد بحث قرار نخواهد گرفت ، اما علت آن چاقی و چربی بیشتر در بافت پستان است ، اما نه افزایش بافت غده.

در بیشتر موارد ژنیکوماستی نیازی به درمان نیست. با این حال ، به دلایل زیبایی ، این شرایط می تواند بر عزت نفس تأثیر بگذارد و باعث شود کسی از فعالیت های عمومی خارج شود. بیماری ژنیکوماستی با استفاده از دارو ، جراحی یا قطع استفاده از برخی داروها یا مواد غیرقانونی قابل درمان است.

علائم بزرگ شدن پستان در مردان چیست؟

علائم ژنیکوماستی عبارتند از:

  • سینه های متورم
  • ترشحات پستان
  • حساسیت پستان به لمس
    بسته به علت ، ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. اگر علائم بزرگ شدن سینه در مردان را دارید ، به پزشک مراجعه کنید تا آنها بتوانند علت بیماری شما را تشخیص دهند.

چه عواملی باعث بزرگ شدن پستان در مردان می شود؟

کاهش هورمون تستوسترون معمولاً با افزایش هورمون استروژن باعث بیشتر موارد بزرگ شدن پستان در مردان می شود. این نوسانات هورمونی می تواند در مراحل مختلف زندگی طبیعی باشد و می تواند نوزادان ، کودکان درحال بلوغ و مردان مسن را تحت تأثیر قرار دهد.

  • آندروپوز

آندروپوز مرحله ای از زندگی یک مرد است که مشابه یائسگی در یک زن است. در طول آندروپوز ، تولید هورمون های جنسی مردانه ، به ویژه تستوسترون ، طی چندین سال کاهش می یابد. این اتفاق معمولاً در حدود میانسالی رخ می دهد. عدم تعادل هورمون حاصل ممکن است باعث ژنیکوماستی ، ریزش مو و بی خوابی شود.

  • بلوغ

اگرچه بدن پسران آندروژن (هورمون های جنسی مرد) تولید می کند ، اما همچنین هورمون زنانه استروژن را تولید می کند. هنگام ورود به سن بلوغ ، ممکن است استروژن بیشتری نسبت به آندروژن تولید کنند. این می تواند منجر به ژنیکوماستی شود. این وضعیت معمولاً موقتی است و با تعادل مجدد سطح هورمون ها فروکش می کند.

  • شیر مادر

نوزادان ممکن است هنگام نوشیدن شیر  مادران خود دچار ژنیکوماستی شوند. هورمون استروژن در شیر مادر وجود دارد ، بنابراین نوزادان ممکن است کمی افزایش سطح استروژن را تجربه کنند.

  • مواد مخدر

داروهایی مانند استروئیدها و آمفتامین ها می توانند سطح استروژن را کمی افزایش دهند. این می تواند منجر به ژنیکوماستی شود

  • سایر شرایط پزشکی

علل کمتر شایع ژنیکوماستی شامل تومورهای بیضه ، نارسایی کبدی (سیروز) ، پرکاری تیروئید و نارسایی مزمن کلیه است.

بزرگ شدن پستان در مردان چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تعیین علت تورم پستان، پزشک در مورد سوابق پزشکی و سابقه پزشکی خانواده شما سوالاتی را می پرسد. آنها سینه ها و اندام تناسلی شما را معاینه می کنند. در ژنیکوماستی ، قطر بافت پستان بیش از 0.5 سانتی متر است.

اگر علت بیماری شما مشخص نیست ، ممکن است پزشک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون و انجام ماموگرافی یا سونوگرافی برای مشاهده بافت پستان و بررسی رشد غیرطبیعی برای شما تجویز کند. در برخی موارد ، آزمایش های بیشتر مانند اسکن MRI ، سی تی اسکن ، اشعه ایکس یا نمونه برداری ممکن است لازم باشد.

بزرگ شدن پستان در مردان چگونه درمان می شود؟

ژنیکوماستی معمولاً به هیچ درمانی نیاز ندارد و خود به خود از بین می رود. با این حال ، اگر ناشی از یک بیماری پزشکی زمینه ای باشد ، باید بیماری درمان شود تا بزرگ شدن پستان برطرف شود.

در موارد ژنیکوماستی که باعث درد شدید یا خجالت اجتماعی شود ، ممکن است از داروها یا جراحی برای اصلاح این بیماری استفاده شود.

عمل جراحی

برای از بین بردن چربی اضافی سینه و بافت غده ای می توان از جراحی استفاده کرد. در مواردی که بافت متورم مقصر است ، پزشک ممکن است ماستکتومی ، جراحی برای برداشتن بافت اضافی را پیشنهاد کند.

داروها

می توان از داروهایی که روی سطح هورمون ها تأثیر می گذارند مانند تاموکسیفن( tamoxifen) و رالوکسیفن ( raloxifene)استفاده کرد.

نتیجه گیری

ژنیکوماستی ممکن است باعث احساس خجالت یا خودآگاهی شود. اگر احساس می کنید این باعث افسردگی شما می شود و یا بیش از حد از خود آگاهی دارید و نمی توانید در فعالیت های عادی خود شرکت کنید ، با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *