بوی بد دهان

بوی بد دهان می تواند یک مشکل موقتی یا یک بیماری مزمن باشد. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا ، حداقل 50 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود دچار هالیتوز بوده اند.

بوی بد دهان (هالیتوز)

بوی تنفس در برخی موارد بر همه تأثیر می گذارد. بوی بد دهان به نام هالیتوز (halitosis ) نیز شناخته می شود. بو می تواند از دهان ، دندان ها و یا در نتیجه یک مشکل سلامتی زمینه ای بوجود آید.

بوی بد دهان می تواند یک مشکل موقتی یا یک بیماری مزمن باشد. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا ، حداقل 50 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود دچار هالیتوز بوده اند.

 

علائم بوی بد دهان چیست؟

 

علاوه بر بوی بد ، ممکن است متوجه مزه بد دهان نیز شوید. اگر طعم آن به دلیل یک بیماری زمینه ای است و به دلیل ذرات معلق غذا نیست ، ممکن است برطرف شود – حتی اگر دندان های خود را مسواک زده و از دهانشویه استفاده کنید.

چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود؟

 

بهداشت ضعیف دندان

 

باکتری ها ذرات غذا را که در دندان ها یا دهان به دام افتاده تجزیه می کنند. ترکیب باکتری ها و غذای پوسیده در دهان شما بوی نامطبوعی ایجاد می کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب غذای محبوس شده را قبل از پوسیدگی از بین می برد.

مسواک زدن همچنین پلاک را از بین می برد ، ماده ای چسبناک که روی دندان شما جمع شده و باعث بو می شود. تجمع پلاک می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری پریودنتال شود. اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید و هر شب آنها را تمیز نمی کنید ، بوی بد دهان نیز می تواند مشکل ساز شود.

غذاها و نوشیدنی های قوی

 

وقتی پیاز ، سیر یا غذاهای دیگر با بوی قوی می خورید ، معده شما هنگام هضم روغن مواد غذایی را جذب می کند. این روغن ها وارد جریان خون شما می شوند و به ریه ها می روند.

این فرایند بویی ایجاد می کند که دیگران می توانند تا 72 ساعت در تنفس شما متوجه شوند. نوشیدن نوشیدنی هایی با بوی قوی مانند قهوه نیز می تواند در بوی بد دهان موثر باشد.

سیگار کشیدن

 

کشیدن سیگار یا سیگار برگ باعث ایجاد بوی بد و خشک شدن دهان می شود که می تواند بوی تنفس شما را بدتر کند.

دهان خشک

 

اگر بزاق کافی ایجاد نکنید ، دهان نیز خشک می شود. بزاق به تمیز نگه داشتن دهان و کاهش بو کمک می کند.

اگر شما دچار بیماری غدد بزاقی هستید ، با دهان باز می خوابید یا از داروهای خاصی از جمله داروهای فشار خون بالا و بیماری های ادراری استفاده می کنید ، ممکن است مشکل ایجاد شود.

بیماری های پریودنتال

 

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه زمانی اتفاق می افتد که شما بلافاصله پلاک را از روی دندان ها جدا نکنید. با گذشت زمان ، پلاک به رسوب (tartar) تبدیل می شود. شما نمی توانید با مسواک زدن رسوب را بردارید و سعی کنید این کار باعث تحریک بیشتر لثه ها شود.

رسوب ممکن است باعث ایجاد دهانه های کوچک در ناحیه بین دندان ها و لثه ها شود. غذا ، باکتری ها و پلاک های دندانی می توانند در این حفره ها جمع شوند و بوی شدیدی ایجاد کنند.

بیماری های سینوس ، دهان یا گلو

 

بوی بد دهان ممکن است در موارد زیر ایجاد شود:

  • عفونت سینوسی
  • تخلیه پس از بینی
  • برونشیت مزمن
  • عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی شما

سنگ لوزه که تمایل به جمع آوری باکتری ها دارد نیز می تواند منبعی برای بوی بد دهان باشد.

بیماریها

 

بوی غیر معمول تنفس می تواند نشانه برخی از بیماری ها باشد. این شامل:

  • بیماری کلیوی یا نارسایی
  • بیماری کبدی یا نارسایی
  • دیابت
  • آپنه خواب
  • ریفلاکس معده (GERD) ، که علت نسبتاً شایع هالیتوز است

بوی بد دهان چگونه تشخیص داده می شود؟

 

دندانپزشک بوی تنفس شما را حس می کند و در مورد مشکل سوالاتی از شما می پرسد. آنها ممکن است به شما توصیه کنند که قبل از مسواک زدن ، برای صبح وقت بگذارید.

 انتظار داشته باشید که به سوالات مربوط به دفعات مسواک زدن و نخ دندان ، نوع غذایی که می خورید و هر گونه آلرژی یا بیماری که دارید ، پاسخ دهید. به پزشک خود بگویید که چند وقت یکبار خروپف می کنید ، چه داروهایی مصرف می کنید و چه زمانی مشکل شروع شد.

برای تشخیص علت بوی بد دهان ، پزشک بو ، دهان ، بینی و زبان شما را بوییده و سعی می کند منبع بو را مشخص کند.

اگر به نظر نمی رسد که بو از دندان ها یا دهان شما بیرون می آید ، دندانپزشک شما توصیه می کند برای رد بیماری یا بیماری زمینه ای به پزشک مراجعه کنید.

گزینه های درمانی بوی بد دهان چیست؟

 

اگر بوی تنفس به دلیل تجمع پلاک باشد ، تمیز کردن دندان ممکن است مشکل را حل کند. در صورت ابتلا به بیماری پریودنتال ، ممکن است تمیز کردن عمیق دندان ضروری باشد.

درمان مشکلات پزشکی زمینه ای مانند عفونت سینوسی یا بیماری کلیوی نیز می تواند به بهبود بوی تنفس کمک کند. اگر خشکی دهان باعث ایجاد مشکل بویایی در شما شود ، ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند که از محصول بزاق مصنوعی استفاده کنید و آب زیادی بنوشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *