بی اختیاری ادراری در بالغین

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری به زمانی گفته می شود که شما کنترول مثانه خودتان را از دست می دهید.در بعضی موارد تمام محتویات مثانه تخلیه می شود. در بقیه موارد ممکن است شما تراوشات جزئی ادرار را تجربه کنید. این شرایط می تواند موقتی و یا مزمن باشد که بستگی به علت ایجاد آن دارد.
بر اساس موسسه اورولوژی آمریکا این بیماری در بین زنان 50 سال به بالا شایع تر بوده هرچند می تواند تمامی سنین را درگیر کند.
همین طور که سن شما بالا تر می رود، ماهیچه هایی که مثانه شما را حمایت میکنند به سمت ضعیف شدن پیش می روند، که می تواند سبب بی اختیاری ادراری شود.
مشکلات پزشکی متفاوت بسیاری می تواندد علامل این شرایط باشن. علائم از خفیف تا شدید و می توانند نشانه ایی از کنسر(سرطان)، سنگ کلیه، عفونت و یا بزرگ شدگی پروستات باشند.

انواع بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری به سه نوع کلی تقسیم می شود. ممکن است شما در آن واحد بیش از یک نو آن را تجربه کنید.

  • بی اختیاری استرسی

    بی اختیاری استرسی با فعالیت های فیزیکی شدید تحریک و آغاز می شود. برای مثال، شما ممکن است موقع این اتفاقات کنرول مثانه خود را از دست بدهید:

  • ورزش کردن
  • عطسه زدن
  • سرفه کردن
  • خندیدن

چنین فعالیت هایی بر ماهیچه های دریچه ایی یه به اصطلاح اسفنکتر مثانه فشار وارد کرده و این ماهیچه ها هستند که ادرار را در مثانه شما نگه می دارند . فشار اضافه باعث می شود این ماهیچه ها ادرار را آزاد کنند.

  • بی اختیاری فوریتی

این حالت به زمانی اطلاق می شود که شما بعد از تجربه یک احساس اگهانی و شدید نیاز به ادرار کردن، کنترول مثانه خودتان را از دست می دهید.زمانی که این اتفاق می افتد، شما نمی توانید تا رسیدن به یک سرویس بهداشتی در مقابل آن مقاومت کنید.

بی اختیاری لبریز شونده

بی اختیاری لبریز شونده یا به اصطلاح زمانی اتفاق می افتد که شما در زمان ادرار کردن مثانه خود را به طور کامل تخلیه نکنید. بعدا مقداری از ادرار باقی مانده از مثانه شما تراوش می شود. این نوع بی اختیاری به اصطلاح پزشکی دریبلینگ (driblling) نامیده می شود.

عوامل ایجاد کننده بی اختیاری ادراری

پیر شدن (agging)

همان طور که پیش تر گفته شد ماهیچه های حمایت کنده مثانه در طول افزایش سن ضعیف تر می شوند.

آسیب ها

کف گلن شما را ماهیچه هایی مفروش می کنند که یکی از وظایفشان حمایت از مثانه می باشد. آسیب به این ماهیچه ها می تواند سبب بی اختیاری شود. آسیب در واقع می تواند ناشی از جراحی هایی مانند خارج کردن رحم یا به اصطلاح (هیسترکتومی) باشد. همچنین می تواند نتیجه بارداری و یا زایمان باشد.

بزرگ شدگی پروستات

در آقایان، غده پروستات اطراف گردن مثانه را فراگرفته. این غده مایعی را آزاد می کند که از اسپرم ها محافظت و آن ها را تغذیه می کند. سن که بالا تر می رود این غده هم بزرگ تر می شود. در آقایان تجربه مقداری بی اختیاری به این علت موضوع رایجی می باشد.

کنسر

کنسر پروستات و مثانه می تواند بی اختیاری ایجاد کند. در بعضی موارد، درمان های کنسر خود عامل سخت تر شدن کنترول مثانه می شوند. حتی تومور های خوش خیم می توانند با بند آوردن جریان ادرار باعث بی اختیاری شوند.

سایر عوامل

یبوست
عفونت مجاری ادرار یا به اصطلاح بیبل
سنگ مثانه یا سنگ کلیه
التهاب پروستات یا به اصطلاح(پروستاتیت)
التهاب مزمن مثانه
عارض دارو های معینی مثل داروهای فشار خون، شل کننده های عضلانی، آرام بخش ها و بعضی دارو های قلبی
بعضی فاکتور های سبک زندگی هم می توانند به صورت موقت بی اختیاری ادراری ایجاد کنند. برای مثال، نوشیدن مقدار زیاد الکل و نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه.

چه زمانی به دنبال درمان باشیم؟

هر گونه بی اختیاری شدید دلیلی برای جستن درمان می باشد چرا که می تواند نشانه ایی از یک شرایط خطرناک باشد. در این بی اختیاری نشانه یک مشکل اورژانسی می باشد:
مشکل در صحبت کردن یا راه رفتن
ضعف یا مور مور شدن در هر قسمتی از بدن
از دست دادن بینایی
گیجی
کم شدن هوشیاری
از دست دادن کنترول روده

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *