توده پستان

توده پستان مقدمه

بیشتر توده های پستان غیرسرطانی هستند ، به این معنی که خوش خیم هستند. شاید از یافتن توده پستان تعجب کنید ، اما مهم است  به یاد داشته باشید که احتمالا بر سلامتی شما در طولانی مدت  تأثیر گذار نباشد.

با این حال ، توده پستان می تواند نشانه ای از سرطان باشد. عاقلانه است که همیشه به دنبال ارزیابی پزشکی هر گونه توده یا تورم در پستان خود باشید.

اگرچه سینه ها معمولاً به زنان ارتباط دارند ، اما بافت پستان در مردان و زنان هردو وجود دارد. هورمون های شما بر روی این بافت تأثیر می گذارد. تغییرات هورمونی می تواند باعث تشکیل توده ها شود و در بعضی موارد به طور طبیعی از بین برود. در هر سنی می توانید دچار توده های پستان شوید.

برخی از نوزادان به دلیل استروژن دریافتی از مادران در هنگام تولد ، دچار توده پستان می شوند. به طور کلی با ترک استروژن از بدن ناپدید می شوند.

دختران قبل از بلوغ گاهی اوقات توده هایی از پستان پیدا می کنند که به لمس حساس اند. اینها معمولاً در دوران بلوغ از بین می روند. پسران نوجوان همچنین می توانند در دوران بلوغ توده های پستان ایجاد کنند. اینها موقتی هستند و معمولاً طی چند ماه نیز ناپدید می شوند.

دلایل ایجاد توده های پستان

دلایل زیادی برای ایجاد توده در پستان شما وجود دارد ، من جمله:
 • کیست های پستان ،که کیسه های نرم و پر از مایعات هستند
 • کیست های شیر ، اشاره به کیسه های پر از شیر دارد
  که می تواند در دوران شیردهی رخ دهد
 • پستانهای فیبروکیستیک ، وضعیتی که در آن پستان  دارای بافتی توده ای است و گاهی اوقات با درد همراه است
 • فیبروآدنوما(fibroadenoma) ، به معنی توده های لاستیک مانند غیر سرطانی است که به راحتی درون بافت پستان حرکت می کنند و بندرت سرطانی می شوند
 • هامارتوما (hamartoma) ، که یک رشد خوش خیم و تومور مانند است
 • پاپیلوما داخل مجرایی  ، اشاره به یک تومور کوچک غیر سرطانی در مجرای شیر
 • لیپوما ، که یک رشد کند ، غیر سرطانی است ،توده چربی
 • التهب پستان ، یا عفونت پستان
 • صدمه
 • سرطان پستان

 

 

پستان شما چگونه باید احساس شود

استحکام بافت پستان متفاوت است ، قسمت فوقانی سینه شما سفت است و قسمت های داخلی و تحتانی آن تا حدی نرم تر می شوند. اگر شما یک زن هستید ، سینه های شما می توانند در طول چرخه قاعدگی شما حساس تر یا برجسته شوند. پستانها با افزایش سن متراکم می شوند.

مهم است که با احساس پستان خود به طور معمول آشنا باشید بنابراین از تغییرات آگاه هستید. اما به خاطر داشته باشید که توصیه نمی شود که پزشک به شما آموزش دهد چطور سینه خودتان را معایننه کنید. به این دلیل که شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد خودآزمایی پستان خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد. در واقع ، خودآزمایی پستان ممکن است آسیب ز باشد زیرا احتمال اینکه توده غیرسرطانی پیدا کنید ، باعث نگرانی می شود. در بعضی موارد ، این ممکن است به اقدامات پزشکی غیر ضروری منجر شود تا اطمینان حاصل شود که توده خوش خیم است.

بیشتر کارشناسان به جای انجام خودآزمایی پستان ، به زنان توصیه می کنند که به سادگی از ظاهر و احساس پستان خود آگاه باشند. به عنوان مثال ،شما باید هرگونه تغییر یا نگرانی را به پزشک  گزارش دهید.

نشانه هایی که باید به پزشک مراجعه کنید

به یاد داشته باشید ، بیشتر توده های پستان غیرسرطانی هستند. با این حال ، اگر:
 1. شما یک توده جدید را کشف می کنید
 2. منطقه ای از پستان شما به طور محسوسی از بقیه متفاوت است
 3. یک توده که بعد از قاعدگی از بین نمی رود
 4. توده ای که تغییر می کند یا بزرگتر می شود
 5. سینه شما بدون هیچ دلیل مشخصی کبود شده است
 6. پوست پستان شما قرمز است یا شروع به  چروک شدن مانند پوست پرتقال کند
 7. نوک پستان معکوس دارید (اگر قبلا اینگونه نبود)
 8. متوجه ترشحات خونی از نوک پستان می شوید

در ویزیت پزشک چه اتفاقی می افتد

هنگامی که برای گزارش توده پستان به پزشک مراجعه می کنید ، از شما در مورد زمان کشف توده و همچنین علائم دیگری  سوال می کند. همچنین معاینه فیزیکی پستانها را انجام می دهد.

اگر پزشک شما نتواند علت توده را تشخیص دهد ، ممکن است آزمایشات اضافی تجویز شود.

ماموگرافی

ماموگرافی اشعه ایکس از پستان است که به شناسایی ناهنجاری های پستان کمک می کند. در صورت وجود ، ماموگرافی تشخیصی را می توان با ماموگرافی غربالگری قبلی مقایسه کرد تا ببیند که چگونه بافت پستان تغییر کرده است.

سونوگرافی

سونوگرافی روشی غیرتهاجمی و بدون درد است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر پستان شما استفاده می کند.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

این آزمایش از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای گرفتن عکس های دقیق از پستان شما استفاده می کند.

آسپیراسیون با سوزن

مایعات حاصل از توده پستان را می توان با سوزن از بین برد. در برخی موارد ، از سونوگرافی برای هدایت سوزن استفاده می شود. با برداشتن مایعات کیست های غیرسرطانی از بین می روند. اگر مایعات خونی یا کدر باشد ، نمونه مورد نظر توسط آزمایشگاه برای سلول های سرطانی تجزیه و تحلیل می شود.

نمونه برداری یا به اصطلاح بیوپسی

این یک روش برایبرداشتن  نمونه ای از بافت برای تجزیه و تحلیل در زیر میکروسکوپ است. بیوپسی پستان انواع مختلفی دارد:

 • نمونه برداری  آسپیراسیون با سوزن ریز – یک بافت نمونه در طی یک آمپول با سوزن ریز گرفته می شود
 • بیوپسی سوزن مرکزی – از سونوگرافی استفاده می کند برای راهنمایی؛ از سوزن بزرگتر برای تهیه نمونه بافت استفاده می شود
 • بیوپسی با کمک مکش– یک کاوشگر(پروب) با خلا به یک برش کوچک در پوست وارد می شود و یک نمونه بافت با استفاده از سونوگرافی برای راهنمایی برداشتهمی شود
 • نمونه برداری استریوتاکتیک – یک ماموگرافی انجام می شود تصاویر از زوایای مختلف و یک نمونه بافت با سوزن گرفته می شود
 • بیوپسی جراحی (بیوپسی برداشتی) -کل توده پستان ، همراه با بافت اطراف آن برداشته می شود
  نمونه برداری جراحی (نمونه برداری برشی) – فقط بخشی از توده برداشته می شود

درمان توده های پستان

قبل از اینکه پزشک بتواند یک برنامه درمانی را تعیین کند ، باید علت توده پستان شما را تعیین کند. همه توده های پستان نیازی به درمان ندارند.

اگر به عفونت پستان مبتلا هستید ، احتمالاً پزشک برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر کیست دارید ، می توان آن را از مایعات تخلیه کرد. معمولاً کیست ها پس از تخلیه از بین می روند. در برخی موارد ، کیست ها نیازی به درمان ندارند و ممکن است خود به خود از بین بروند.

اگر مشخص شود که این توده سرطان پستان است ، درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • لامپکتومی ، یا برداشتن توده
 • ماستکتومی ، که شامل برداشتن بافت پستان شما است
 • شیمی درمانی ، که از داروها برای مبارزه یا از بین بردن سرطان استفاده می شود
 • پرتودرمانی ، درمانی است که از اشعه یا موادی رادیواکتیو برای مبارزه با سرطان استفاده می کنددرمان شما به نوع سرطان پستان ، اندازه و محل تومور و اینکه آیا سرطان به خارج از پستان شما گسترش یافته است بستگی دارد.

علل دیگری نیز وجود توده های پستان راباعث می شوند که نیازی به هیچ درمانی ندارد. اگر به دلیل آسیب دیدگی توده پستان دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند که طی زمان پستان شما بهبود یابد. بعضی از انواع توده های پستان مانند فیبروآدنوم در بسیاری از موارد اصلاً نیازی به برداشتن یا درمان ندارند. به همین دلیل مهم است که اگر یک توده پستان پیدا کردید ،سریع نتیجه گیری نکنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهد آیا توده به آزمایش بیشتری نیاز دارد و یا به درمان احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *