خونریزی بینی

خونریزی بینی مقدمه

خونریزی بینی شایع است. ممکن است ترسناک باشند ، اما به ندرت نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی هستند.در بزرگسالان و کودکان بین 3 تا 10 سال رایج است. بینی حاوی رگهای خونی زیادی است که نزدیک به سطح جلوی و پشت بینی قرار دارند. آنها بسیار شکننده هستند و به راحتی خونریزی می کنند.

دو نوع خون دماغ وجود دارد. خونریزی جلویی بینی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی جلوی بینی شکسته شده و خونریزی کنند.

خونریزی خلفی بینی در پشت یا عمیق ترین قسمت بینی رخ می دهد. در این حالت خون از پشت گلو جریان می یابد. خون دماغ خلفی ممکن است خطرناک باشد.

عوامل ایجاد کننده

دلایل زیادی برای خون دماغ وجود دارد. خونریزی ناگهانی یا نادر از بینی به ندرت جدی است. اگر مرتبا دچار خون دماغ می شوید ، ممکن است یک مشکل جدی تری داشته باشید.

هوای خشک شایع ترین علت خون دماغ است. زندگی در آب و هوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی می تواند غشای بینی را که بافت هایی در داخل بینی هستند خشک کند.

این خشکی باعث ایجاد پوسته در داخل بینی می شود. پوسته ممکن است خارش داشته باشد یا تحریک شود. اگر بینی شما خراشیده شده یا برداشته شده باشد ، ممکن است خونریزی کند.

مصرف داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان برای آلرژی ، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی نیز می تواند غشای بینی را خشک کرده و باعث خونریزی بینی شود. دمیدن مکرر در بینی یکی دیگر از دلایل  است.

سایر دلایل عمده عبارتند از:
 • جسمخارجی در بینی گیر کرده است
 • محرک های شیمیایی
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب به بینی
 • عطسه مکرر
 • انگشت بردن داخل بینی
 • هوای سرد
 • عفونت تنفسی فوقانی
 • دوزهای زیادی از آسپرین
سایر دلایل خون دماغ عبارتند از:
 • فشار خون بالا
 • اختلالات خونریزی
 • اختلالات لخته شدن خون
 • سرطان

بیشتر خونریزی های بینی نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. با این حال ، اگر خونریزی بینی شما بیش از 20 دقیقه طول بکشد ، یا اگر پس از آسیب دیدگی رخ داده است ، باید به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه خونریزی خلفی بینی باشد که جدی تر است.

آسیب هایی که ممکن است باعث خونریزی بینی شوند شامل سقوط ، تصادف رانندگی یا مشت در صورت است. خون دماغی که پس از آسیب دیدگی رخ می دهد ممکن است نشان دهنده شکستگی بینی ، شکستگی جمجمه یا خونریزی داخلی باشد.

تشخیص علت خون دماغ

پزشک معاینه فیزیکی را برای تعیین علت انجام می دهد. بینی شما را از نظر وجود جسم خارجی بررسی می کند.  همچنین درباره سابقه پزشکی و داروهای فعلی شما سوال خواهد کرد.

در مورد سایر علائم و آسیب های اخیر به پزشک خود بگویید. هیچ آزمایش واحدی برای تعیین علت خونریزی بینی وجود ندارد. با این حال ، پزشک شما ممکن است از آزمایش های تشخیصی برای یافتن علت استفاده کند. این آزمایشات شامل موارد زیر است:

 1. شمارش سلول های خون (CBC) ، که یک آزمایش خون برای بررسی اختلالات خونی است
  2 PTT ، که یک آزمایش خون است و مدت زمان لخته شدن خون را بررسی می کند.
 2. آندوسکوپی بینی
 3. سی تی اسکن بینی
 4. اشعه ایکس صورت و بینی

نحوه درمان چگونه است

درمان خون دماغ بسته به نوع و علت خون دماغ متفاوت خواهد بود. برای مثال:

خون ریزی قدامی

اگر دچار خونریزی قدامی شده اید ، از جلوی بینی خود ، معمولاً از سوراخ بینی ، می کنید. می توان خونریزی جلوی بینی را در خانه درمان کنید. در حالی که نشسته اید ، قسمت نرم بینی خود را فشار دهید

مطمئن شوید که سوراخ های بینی شما کاملاً بسته باشد. سوراخ های بینی خود را به مدت 10 دقیقه بسته نگه دارید ، کمی به جلو خم شوید و از طریق دهان نفس بکشید.

هنگام تلاش برای جلوگیری از خون دماغ دراز نکشید. دراز کشیدن منجر به بلع خون می شود و می تواند معده شما را تحریک کند. بعد از 10 دقیقه سوراخ های بینی خود را آزاد کنید و بررسی کنید خونریزی متوقف شده است یا خیر. در صورت ادامه خونریزی این مراحل را تکرار کنید.

شما همچنین می توانید از طریق کمپرس سرد روی پل بینی خود استفاده کنید یا از یک ضد احتقان اسپری بینی برای بستن رگ های خونی کوچک استفاده کنید.

اگر نمی توانید به خودی خود جلوی خون دماغ را بگیرید فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است خونریزی خلفی بینی داشته باشید که نیاز به درمان تهاجمی بیشتری دارد.

خون دماغ خلفی

اگر دچار خونریزی خلفی بینی شده اید ، از پشت بینی خود خونریزی می کنید. خون همچنین تمایل دارد که از پشت بینی به سمت حلق شما جریان یابد. خونریزی خلفی کمتر شایع است و اغلب جدی تر از خون دماغ قدامی است.

خونریزی پسین نباید در خانه درمان شود. اگر فکر می کنید دچار خون دماغ خلفی شده اید سریعاً به پزشک  یا به اورژانس (ER) مراجعه کنید.

خون دماغ ناشی از اجسام خارجی

اگر یک جسم خارجی دلیل آن باشد ، پزشک می تواند جسم را خارج کند.

سوزاندن

یک روش پزشکی به نام cauterization همچنین می تواند خونریزی مداوم یا مکرر بینی را متوقف کند. به این صورت که پزشک رگ های خونی را در بینی شما می سوزاند با وسیله داغ کننده یا نیترات نقره ، ترکیبی که برای از بین بردن بافت استفاده می شود.

پزشک ممکن است بینی شما را با پنبه ، گاز یا کف بسته بندی کند. آنها همچنین ممکن است از کاتتر بادکنکی برای فشار آوردن به رگهای خونی و جلوگیری از خونریزی استفاده کنند.

چگونه می توان از خون دماغ جلوگیری کرد
 1. برای مرطوب نگه داشتن هوا از یک مرطوب کننده در خانه خود استفاده کنید.
 2. از چرخاندن انگشت در بینی خودداری کنید.
 3. مصرف آسپرین را که می تواند خون شما را رقیق کند و به خون دماغ کمک کند ، محدود کنید. ابتدا این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا فواید مصرف آسپرین ممکن است بیشتر از خطرات آن باشد.
 4.  از آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها به حداقل میزان ممکن استفاده کنید. اینها می توانند بینی را خشک کنند.
 5. برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی از اسپری نمکی یا ژل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *