درد چشم

درد چشم، مقدمه

درد چشم شایع است ، اما بندرت علائم یک بیماری جدی است. اغلب اوقات ، درد بدون دارو یا درمان برطرف می شود. درد چشم به عنوان افتالمیالژی نیز شناخته می شود.

بسته به جایی که ناراحتی را تجربه می کنید ،می تواند به یکی از دو دسته تقسیم شود: درد اوکولار در سطح چشم و درد اربیتال در داخل چشم ایجاد می شود.

درد ی که در سطح ایجاد می شود ممکن است احساس خراشیدن ، سوزش یا خارش باشد. درد سطحی معمولاً به دلیل تحریک جسم خارجی ، عفونت یا ضربه ایجاد می شود. غالباً ، این نوع درد به راحتی با قطره چشمی یا استراحت درمان می شود.

اما درد ی که در اعماق چشم رخ می دهد ممکن است احساس درد ، ریگ ، چاقو یا ضربان داشته باشد. این نوع درد ممکن است نیاز به درمان عمیق تری داشته باشد.

درد چشم همراه با کاهش بینایی ممکن است علامت یک مسئله فوری پزشکی باشد. اگر شروع به از دست دادن بینایی خود در حالی که ناراحتی چشم دارید ، سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید.

چه عواملی باعث درد اوکولار (سطح) چشم می شوند؟

 

شی خارجی

شایع ترین علت درد چشم داشتن چیزی در چشم است. خواه مژه باشد ، تکه ای از خاک یا آرایش ، داشتن یک جسم خارجی در چشم می تواند باعث تحریک ، قرمزی ، آبریزش و درد شود.

التهاب ملتحمه Conjunctivitis

ملتحمه بافتی است که جلوی چشم و زیر پلک را می پوشاند. می تواند آلوده و ملتهب شود. اغلب ، این ناشی از آلرژی یا عفونت است.

اگرچه درد معمولاً خفیف است ، اما التهاب باعث خارش ، قرمزی و ترشح چشم می شود. به التهاب ملتحمه چشم صورتی نیز گفته می شود.

تحریک لنزهای تماسی

افرادی که در طول شب از لنزهای تماسی استفاده می کنند و یا لنزهای خود را به درستی ضد عفونی نمی کنند ، بیشتر در معرض درد ناشی از تحریک یا عفونت هستند.

سایش قرنیه

قرنیه ، سطح شفافی که چشم را می پوشاند ، در معرض آسیب است. وقتی دچار ساییدگی قرنیه می شوید ، احساس می کنید چیزی در چشم دارید.

با این حال ، درمان هایی که به طور معمول مواد تحریک کننده چشم را از بین می برند ، مانند شستشو با آب ، در صورت ساییدگی قرنیه ، درد و ناراحتی را تسکین نمی دهند.

جراحت

سوختگی شیمیایی و سوختگی، در چشم می تواند درد قابل توجهی ایجاد کند. این سوختگی ها اغلب در نتیجه قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند سفید کننده یا در معرض نور شدید نور ، مانند آفتاب ، غرفه های برنزه کننده ، یا موادی که در جوشکاری قوس استفاده می شود ، است.

بلفاریت یا التهاب پلک

بلفاریت زمانی اتفاق می افتد که غدد چربی لبه پلک آلوده یا ملتهب شوند که می تواند باعث درد شود.

گلمژه Sty

عفونت بلفاریت می تواند یک گره یا برجستگی برجسته روی پلک ایجاد کند. به این حالت میله(sty) یا شالازیون می گویند. یک حالت STY ممکن است بسیار دردناک باشد و ناحیه اطراف مدل آن معمولاً بسیار حساس و حساس به لمس است. شالازیون معمولاً دردناک نیست.

چه عواملی باعث درد اوربیتال(داخلی) می شوند؟

 

گلوکوم

این وضعیت با افزایش فشار داخل چشم اتفاق می افتد. علائم اضافی ناشی از گلوکوم شامل حالت تهوع ، سردرد و از دست دادن بینایی است.

افزایش ناگهانی فشار ، که گلوکوم زاویه بسته حاد نامیده می شود ، یک وضعیت اضطراری است و برای جلوگیری از کاهش دائمی بینایی ، درمان فوری لازم است.

نوریت بینایی

اگر عصبی که پشت کره  چشم را به مغز متصل می کند ، معروف به عصب بینایی ، ملتهب شود ، ممکن است درد چشم را تجربه کنید. یک بیماری خود ایمنی یا یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ممکن است باعث التهاب شود.

سینوزیت

عفونت سینوس ها می تواند باعث ایجاد فشار در پشت چشم شود. همانطور که می تواند باعث ایجاد ناراحتی در یک یا هر دو چشم شود.

میگرن

چشم درد یکی از عوارض جانبی شایع حملات میگرن است.

جراحت

صدمات نفوذی به چشم ، که می تواند در صورت برخورد فرد با جسم یا تصادف رخ دهد ، می تواند باعث ناراحتی چشم شود.

ایریت(التهاب عنبیه)

در حالی که غیر معمول است ، التهاب در عنبیه چشم می تواند باعث درد در عمق چشم شود.

چه زمانی درد چشم یک اورژانس است؟

اگر علاوه بر درد ، کاهش بینایی را نیز تجربه کنید ، این ممکن است نشانه ای از یک وضعیت اضطراری باشد. علائم دیگری که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارتند از:

  • درد شدید
  • درد ناشی از ضربه یا قرار گرفتن در معرض ماده شیمیایی یا نور
  • درد شکم و استفراغ همراه با درد چشم
  • درد بسیار شدید ، لمس چشم غیرممکن است
  • تغییرات ناگهانی و چشمگیر
درد چشم چگونه درمان می شود؟

درمان درد  به علت درد بستگی دارد. متداول ترین روش های درمانی عبارتند از:

مراقبت در منزل

بهترین روش برای درمان بسیاری از شرایطی که باعث ناراحتی چشم می شود ، اجازه استراحت چشم است. خیره شدن به صفحه رایانه یا تلویزیون می تواند باعث خستگی چشم شود ، بنابراین ممکن است پزشک از شما بخواهد یک روز یا بیشتر با چشمان پوشیده استراحت کنید.

عینک

اگر مرتباً از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، با استفاده از عینک به قرنیه چشم خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

کمپرس گرم

پزشکان ممکن است به افراد مبتلا به بلفاریت یا استایز دستور دهند حوله های مرطوب و گرم روی چشم های خود بزنند. این به پاک شدن غده چربی روغن یا فولیکول مو کمک می کند.

گرگرفتگی

اگر جسم خارجی یا ماده شیمیایی به چشم شما وارد شد ، چشم خود را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید تا مواد تحریک کننده شسته شود.

آنتی بیوتیک ها

از قطره های ضد باکتری و آنتی بیوتیک خوراکی ممکن است برای درمان عفونت چشم که باعث درد می شود ، از جمله ملتحمه و خراش قرنیه استفاده شود.

آنتی هیستامین ها

قطره های چشم و داروهای خوراکی می توانند به کاهش درد همراه با آلرژی در چشم کمک کنند.

قطره چشم

افراد مبتلا به گلوکوم ممکن است از قطره های چشمی دارویی برای کاهش فشار ایجاد شده در چشم خود استفاده کنند.

کورتیکواستروئیدها

در مورد عفونت های جدی تر ، مانند نوریت بینایی و یووئیت قدامی (ایریتیس) ، پزشک ممکن است به شما کورتیکواستروئید بدهد.

داروهای ضد درد

اگر درد شدید است و باعث ایجاد وقفه در زندگی روزمره شما می شود ، ممکن است پزشک برای تسکین درد تا زمان درمان بیماری زمینه ای داروی ضد درد را برای شما تجویز کند.

عمل جراحي

گاهی اوقات برای ترمیم آسیب های ایجاد شده توسط جسم خارجی یا سوختگی به عمل جراحی نیاز است. با این حال ، نادر است. افراد مبتلا به گلوکوم ممکن است برای بهبود تخلیه چشم نیاز به درمان با لیزر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *