ریفلاکس معده به مری

ریفلاکس معده به مری، مقدمه

ریفلاکس معده به مری زمانی رخ می‌دهد که محتویات معده شما به سمت بالا به داخل مری حرکت کند. این بیماری همچنین رگورژیتاسیون یا رفلاکس معده به مری می شود. اگر شما علائم ریفلاکس اسید رو برای بیشتر از دوبار در هفته داشته باشید ممکن شما دچار بیماری رفلاکس معده به مری باشید. بر اساس مقاله موسسه ملی بیماری های گوارشی در آمریکا در حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور دچار مشکل ریفلاکس هستند اگر این بیماری بدون درمان رها شود می‌تواند مشکلات جدی ایی و عوارض جدی را برای فرد ایجاد کند.

ریفلاکس معده به مری، علائم

ریفلاکس اسید می‌تواند حالت سوزشی رو که ناخوشایند است در سینه شما ایجاد کند که می تواند به سمت گردن هم تیر بکشد. این حالت اغلب به عنوان heart burn  یا سوزش سر دل شناخته میشه اگر شما ریفلاکس اسید داشته باشید ممکن است که یک زخم یا در دهان تان ایجاد شود و ممکن است همچنین باعث شود که غذا و مایع از معده شما به دهان تون بازگشت پیدا کند در بعضی موارد رفلاکس معده به مری می تواند عامل بلع سخت باشد.  گاهی این شرایط باعث بروز بیماری‌هایی مثل سرفه مزمن و آسم میشود.

 علت بروز ریفلاکس

دریچه دریچه یا به اصطلاح اسفنگتر تحتانی مری یک حلقه تشکیل شده از رشته های عضلانی می باشد زمانی که درست کار می کند رشته ها زمانی که می‌خواهید بعد کنید شل می‌شوند و دریچه را باز میکنه و بعد تنگ می شوند و دریچه را می بندند می بندند اکس اسید زمانی رخ می‌دهد که اسفنگتر تحتانی به‌خوبی تنگ و بسته نشود که اجازه بالا آمدن شیره هضم کننده معده و غذاها را از معده به مری می دهد.

 روش های تشخیصی ریفلاکس

  •  اگر در خصوص جهت بررسی عوارض آن کمک می کند یک باریوم در این روش بعد از نوشیدن مقداری محلول باریوم یک عکس با اشعه ایکس گرفته می شود که مسیر فوقانی گوارشی شما را بررسی می کند
  • شلنگی منعطف که مجهز به دوربین هست به داخل مری فرستاده می شود که هم مشاهده انجام دهد و هم نمونه برداری کند
  • مانومتری مری یک شلنگ منعطف به داخل ملی فرستاده می شود که استحکام ماهیچه‌های ملی را بسنجد.

 گزینه های درمانی ریفلاکس

برای پیشگیری و بهبود علائم گرد پزشک شما، شما را تشویق می کند. به ایجاد تغییراتی در عادات غذایی و سایر رفتارها همچنین داروهای بدون نیاز به نسخه مانند ای پی آی ها و اچ ۲ بلاگرها وجود دارد اگر گرد شدید باشد و به درمان‌های دارویی پاسخ ندهد درمان جراحی ممکن است لازم شود در مورد عوارض استفاده از داروهای که در مقاله های دیگر بحث خواهیم کرد.

جراحی برای رفع ریفلاکس

در اکثر موارد تغییر سبک زندگی و دارو ها برای پیشگیری و بهبود علائم کافی هستند. اما گاهی جراحی لازم می شود اگر دارو درمانی و تغییر سبک زندگی جواب ندهد و همچنین در صورتی که عوارض جدی به دنبال گرد برای بیمار ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *