زگیل تناسلی

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت ویروسی عامل زگیل تناسلی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که بیش از 40 مورد از طریق تماس جنسی منتقل می شود و می تواند بر اندام تناسلی ، دهان یا گلو شما تأثیر بگذارد.

با توجه به بررسی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) ، HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است.

بسیار رایج است که اکثر افراد فعال از نظر جنسی در برخی موارد حتی اگر شریک جنسی کمی داشته باشند ، انواع مختلفی از آن را دریافت خواهند کرد.

برخی موارد عفونت HPV تناسلی ممکن است هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نکنند. با این حال ، برخی از انواع HPV می توانند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم ، مقعد و گلو شوند.

علل HPV

ویروس عامل عفونت HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. اکثر افراد از طریق تماس جنسی مستقیم ، از جمله رابطه جنسی واژینال ، مقعدی و دهانی ، به عفونت HPV تناسلی مبتلا می شوند.

از آنجا که HPV یک عفونت پوست به پوست است ، رابطه جنسی برای انتقال لازم نیست.

بسیاری از افراد مبتلا به HPV هستند و حتی آن را نمی دانند ، به این معنی که شما هنوز می توانید به آن مبتلا شوید حتی اگر شریک زندگی شما هیچ علائمی نداشته باشد. همچنین ممکن است چندین نوع HPV داشته باشید.

در موارد نادر ، مادری که HPV دارد می تواند ویروس را در هنگام زایمان به نوزاد خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، کودک ممکن است به وضعیتی به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر مبتلا شود که در آن زگیل های مرتبط با HPV در داخل گلو یا مجاری تنفسی ایجاد می شود.

علائم HPV

اغلب ، عفونت HPV هیچ علائم قابل توجهی یا مشکلات سلامتی ایجاد نمی کند.

در حقیقت ، 90 درصد عفونت های HPV (9 مورد از 10 مورد) خود به خود طی دو سال از بین می روند. با این حال ، از آنجا که ویروس در این مدت هنوز در بدن فرد است ، ممکن است آن شخص ناخودآگاه HPV را منتقل کند.

وقتی ویروس به خودی خود از بین نرود ، می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. این شامل زگیل تناسلی و زگیل در گلو (معروف به پاپیلوماتوز تنفسی مکرر) است.

HPV همچنین می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های دستگاه تناسلی ، سر ، گردن و گلو شود.

انواع HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند با انواع سرطان زا متفاوت است. بنابراین ، داشتن زگیل تناسلی ناشی از HPV به این معنی نیست که حتما به سرطان مبتلا می شوید.

سرطان های ناشی از HPV اغلب تا زمانی که سرطان در مراحل بعدی رشد خود قرار نگیرد ، علائمی از خود نشان نمی دهند. غربالگری منظم می تواند به تشخیص زودتر مشکلات مربوط به HPV کمک کند. این می تواند پیش آگهی را بهبود بخشد و شانس زنده ماندن را افزایش دهد.

 

HPV در مردان

بسیاری از مردان مبتلا به عفونت HPV هیچ علامتی ندارند ، اگرچه در برخی از آنها ممکن است زگیل تناسلی ایجاد شود. در صورت مشاهده هرگونه برجستگی یا ضایعه غیرعادی در آلت تناسلی ، کیسه بیضه یا مقعد به پزشک مراجعه کنید.

برخی از انواع HPV می توانند باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی ، مقعد و گلو در مردان شوند. برخی از مردان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV باشند ، از جمله مردانی که رابطه مقعدی دارند و مفعول می باشند و مردان دارای سیستم ایمنی ضعیف.

گونه های HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند ، با انواع سرطان زا یکسان نیستند.

HPV در زنان

تخمین زده می شود که 80 درصد  زنان حداقل در طول زندگی خود به یک نوع HPV مبتلا خواهند شد. مانند مردان ، بسیاری از زنان مبتلا به HPV هیچ علامتی ندارند و عفونت بدون ایجاد هیچ گونه مشکل سلامتی از بین می رود.

برخی از زنان ممکن است متوجه شوند که دارای زگیل تناسلی هستند که می تواند در داخل واژن ، داخل یا اطراف مقعد و در دهانه رحم یا فرج ظاهر شود.

در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا برآمدگی بدون علت در ناحیه تناسلی یا اطراف آن ، به پزشک مراجعه نمایید.

برخی از انواع HPV می توانند باعث سرطان دهانه رحم یا سرطان های واژن ، مقعد یا گلو شوند. غربالگری منظم می تواند به تشخیص تغییرات مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان کمک کند. علاوه بر این ، آزمایش DNA بر روی سلول های دهانه رحم می تواند گونه های HPV مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی را تشخیص دهد.

آزمایشات HPV

آزمایش HPV در مردان و زنان متفاوت است.

زنان

دستورالعمل های به روز شده از گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند که زنان بدون در نظر گرفتن شروع فعالیت جنسی ، اولین آزمایش پاپ اسمیر یا پاپ اسمیر را در سن 21 سالگی انجام دهند.

آزمایش پاپ اسمیر معمولی به شناسایی سلولهای غیر طبیعی در زنان کمک می کند. اینها می توانند نشان دهنده سرطان دهانه رحم یا سایر مشکلات مربوط به HPV باشند.

زنان 21 تا 29 ساله باید هر سه سال فقط یک آزمایش پاپ انجام دهند. از سن 30 تا 65 سالگی ، زنان باید یکی از موارد زیر را انجام دهند:

 • هر سه سال یک بار آزمایش انجام دهید
 • هر پنج سال یکبار آزمایش HPV دریافت کنید. برای انواع پر خطر HPV (hrHPV) غربالگری می شود
 • هر پنج سال یکبار هر دو آزمایش را با هم دریافت کنید. این به عنوان تست مشترک شناخته می شود

بر اساس USPSTF ، آزمایشات مستقل بر آزمایش مشترک ترجیح داده می شود.

اگر کمتر از 30 سال سن دارید ، پزشک یا متخصص زنان می توانند در صورت غیر طبیعی بودن نتایج پاپ اسمیر، آزمایش HPV را درخواست کنند.

حداقل 14 گونه  HPV وجود دارد که می تواند منجر به سرطان شود. اگر یکی از این گونه ها را دارید ، ممکن است پزشک شما را برای تغییرات دهانه رحم تحت نظر داشته باشد.

ممکن است لازم باشد دفعات بیشتری آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. پزشک شما همچنین ممکن است یک روش پیگیری مانند کولپوسکوپی را درخواست کند.

تغییرات دهانه رحم که منجر به سرطان می شود اغلب سالها طول می کشد تا ایجاد شود و عفونت های HPV اغلب خود به خود بدون ایجاد سرطان از بین می روند. ممکن است بخواهید به جای درمان سلول های غیرطبیعی یا پیش سرطانی ، یک دوره تحت نظر بودن را دنبال کنید.

مردان

توجه به این نکته ضروری است که آزمایش HPV DNA فقط برای تشخیص HPV در زنان در دسترس است. در حال حاضر هیچ آزمایش مورد تأیید FDA برای تشخیص HPV در مردان وجود ندارد.

غربالگری معمول برای سرطان مقعد ، گلو یا آلت تناسلی در مردان در حال حاضر توصیه نمی شود.

برخی از پزشکان ممکن است آزمایش پاپ مقعد را برای مردان انجام دهند که خطر ابتلا به سرطان مقعد در آنها افزایش می یابد. این شامل مردانی است که رابطه مقعدی دارند و مردان مبتلا به HIV.

درمان های HPV

اکثر موارد HPV خود به خود از بین می روند ، بنابراین هیچ درمانی برای خود عفونت وجود ندارد. در عوض ، پزشک شما احتمالاً می خواهد شما را برای آزمایش مجدد در یک سال مراجعه کند تا ببیند آیا عفونت HPV همچنان ادامه دارد و آیا تغییرات سلولی ایجاد شده است که نیاز به پیگیری بیشتری دارد.

زگیل های تناسلی را می توان با داروهای تجویزی ، سوزاندن با جریان الکتریکی یا انجماد با نیتروژن مایع درمان کرد. اما از بین بردن زگیل های فیزیکی خود ویروس را درمان نمی کند و ممکن است زگیل ها دوباره عود کنند.

سلولهای پیش سرطانی ممکن است با یک روش کوتاه که در مطب پزشک شما انجام می شود برداشته شوند. سرطان هایی که از HPV ایجاد می شوند ممکن است با روش هایی مانند شیمی درمانی ، پرتودرمانی یا جراحی درمان شوند. گاهی اوقات ، ممکن است از چندین روش استفاده شود.

در حال حاضر هیچ درمان طبیعی(سنتی) با پشتیبانی پزشکی برای عفونت HPV موجود نیست.

غربالگری معمول برای HPV و سرطان دهانه رحم برای شناسایی ، نظارت و درمان مشکلات سلامتی که ممکن است ناشی از عفونت HPV باشد مهم است.

چگونه می توان عفونت HPV گرفت؟

هر کسی که تماس جنسی پوست با پوست داشته باشد در معرض عفونت HPV است. عوامل دیگری که ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتر عفونت HPV قرار دهند عبارتند از:

 • افزایش تعداد شرکای جنسی
 • رابطه جنسی بدون محافظ واژینال ، دهانی یا مقعدی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • داشتن شریک جنسی مبتلا به HPV

در صورت ابتلا به یک نوع HPV پرخطر ، برخی عوامل می توانند احتمال ادامه عفونت و تبدیل شدن آن به سرطان را افزایش دهند:

 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • داشتن بیماریهای مقاربتی دیگر مانند سوزاک ، کلامیدیا و هرپس سیمپلکس
 • التهاب مزمن
 • داشتن فرزندان زیاد (سرطان دهانه رحم)
 • استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی در مدت زمان طولانی (سرطان دهانه رحم)
 • استفاده از محصولات تنباکو (سرطان دهان یا گلو)
 • دریافت رابطه جنسی مقعدی (سرطان مقعد)

پیشگیری از HPV

ساده ترین راهها برای پیشگیری از HPV استفاده از کاندوم و انجام رابطه جنسی ایمن است.

علاوه بر این ، واکسن Gardasil  برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان های ناشی از HPV در دسترس است. این واکسن می تواند در برابر نه نوع HPV که با سرطان یا زگیل تناسلی مرتبط هستند محافظت کند.

CDC واکسن HPV را برای پسران و دختران 11 یا12 ساله توصیه می کند. دو دوز واکسن با فاصله حداقل شش ماه تزریق می شود. زنان و مردان 15 تا 26 ساله نیز می توانند در یک برنامه سه دوز واکسینه شوند.

علاوه بر این ، افراد بین 27 تا 45 سال که قبلاً برای HPV واکسینه نشده اند ، واجد شرایط واکسیناسیون با Gardasil 9 هستند.

برای جلوگیری از مشکلات سلامتی مرتبط با HPV ، حتماً به طور منظم معاینات سلامتی ، غربالگری و پاپ اسمیر انجام دهید.

HPV و بارداری

ابتلا به HPV شانس بارداری شما را کاهش نمی دهد. اگر باردار هستید و HPV دارید ، ممکن است بخواهید درمان را تا بعد از زایمان به تعویق بیندازید. با این حال ، در برخی موارد ، عفونت HPV می تواند عوارضی ایجاد کند.

تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد ممکن است باعث رشد زگیل تناسلی شود و در برخی موارد ، این زگیل ها ممکن است خونریزی کنند. اگر زگیل تناسلی گسترده باشد ، ممکن است زایمان طبیعی را مشکل کند.

هنگامی که زگیل های تناسلی کانال زایمان را مسدود می کنند ، ممکن است نیاز به سزارین باشد.

در موارد نادر ، یک زن مبتلا به HPV می تواند آن را به نوزاد خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر ایجاد شود. در این شرایط ، کودکان در مجاری تنفسی خود رشد HPV ایجاد می کنند.

تغییرات دهانه رحم هنوز می تواند در دوران بارداری رخ دهد ، بنابراین باید برنامه ریزی کنید تا در دوران بارداری غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم و HPV را ادامه دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *