ضربان قلب تند

تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسمال چیست؟

دوره های  ضربان قلب تند تر از حد معمول ، تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسمال (PSVT) را مشخص می کند. PSVT یک نوع نسبتاً شایع از ضربان قلب غیرطبیعی است. می تواند در هر سنی و در افرادی که بیماری قلبی دیگری ندارند رخ دهد.

گره سینوسی قلب معمولاً سیگنال های الکتریکی می فرستد تا به عضله قلب بگوید چه موقع منقبض شود. در PSVT ، یک مسیر الکتریکی غیرطبیعی باعث ضربان قلب تند تر از حالت طبیعی(تاکی کاردی) می شود. دوره هایتاکی کاردی می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. فرد مبتلا به PSVT می تواند ضربان قلب تا 250 ضربه در دقیقه  داشته باشد. تعداد عادی بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

PSVT می تواند علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند ، اما معمولاً تهدید کننده زندگی نیست. اکثر مردم نیازی به درمان طولانی مدت PSVT ندارند. داروها و روش هایی وجود دارد که ممکن است در برخی موارد ضروری باشد ، به ویژه در مواردی که PSVT با عملکرد قلب تداخل داشته باشد.

اصطلاح “پاروکسیسمال” به این معنی است که فقط گاهی اوقات اتفاق می افتد.

عوامل خطر تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسمال چیست؟

PSVT از هر 2500 کودک 1 نفر را مبتلا می کند. این شایع ترین ریتم غیرطبیعی قلب در نوزادان و نوزادان است. سندرم ولف-پارکینسون-وایت (WPW) شایع ترین نوع PSVT در کودکان و نوزادان است.

PSVT در بزرگسالان زیر 65 سال شایع تر است. بزرگسالان بالای 65 سال بیشتر در معرض فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) هستند.

در یک قلب معمولی ، گره سینوسی سیگنال های الکتریکی را از طریق یک مسیر خاص هدایت می کند. این فرکانس ضربان قلب شما را تنظیم می کند. یک مسیر اضافی ، اغلب در تاکی کاردی فوق بطنی وجود دارد ، می تواند منجر به ضربان قلب تند غیرطبیعی (PSVT) شود.

داروهای خاصی وجود دارد که احتمال PSVT را بیشتر می کند. به عنوان مثال ، هنگامی که در دوزهای زیاد مصرف می شود ، داروی قلبی دیجیتال (دیگوکسین) می تواند منجر به بروز PSVT شود. اقدامات زیر همچنین می تواند خطر ابتلا به یک دوره PSVT را افزایش دهد:

  • خوردن کافئین
  • مصرف الکل
  • سیگار کشیدن
  • استفاده از مواد مخدر غیر مجاز
  • مصرف برخی داروهای حساسیت و سرفه

علائم تاکی کاردی پاروکسیسمال فوق بطنی چیست؟

علائم PSVT شبیه علائم حمله اضطرابی است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تپش قلب
  • یک نبض سریع
  • احساس سفتی یا درد در قفسه سینه
  • اضطراب
  • تنگی نفس

در موارد جدی تر ، PSVT می تواند به دلیل جریان خون ضعیف در مغز باعث سرگیجه و حتی غش شود.

گاهی اوقات ، فردی که علائم PSVT را تجربه می کند ممکن است این وضعیت را با حمله قلبی اشتباه بگیرد. این امر به ویژه اگر اولین دوره PSVT آنها باشد صادق است. اگر درد قفسه سینه شدید است ، همیشه باید برای آزمایش به اورژانس مراجعه کنید.

تشخیص

اگر در حین معاینه دچار تپش سریع قلب شدید ، پزشک می تواند ضربان قلب شما را اندازه گیری کند. اگر بسیار بالا باشد ، ممکن است به PSVT مشکوک شوند.

برای تشخیص PSVT ، پزشک شما نوار قلب (EKG) را تجویز می کند. این یک ردیابی الکتریکی از قلب است. این می تواند به تعیین نوع مشکل ریتم که باعث ضربان سریع قلب شما می شود کمک کند. PSVT تنها یکی از دلایل تپش های غیرطبیعی سریع قلب است. پزشک شما همچنین به احتمال زیاد یک اکوکاردیوگرام یا سونوگرافی قلب برای ارزیابی اندازه ، حرکت و ساختار قلب شما تجویز می کند.

اگر ریتم یا ضربان قلب غیرطبیعی دارید ، پزشک ممکن است شما را بهمتخصص مشکلات الکتریکی قلب است ، ارجاع دهد. آنها به عنوان الکتروفیزیولوژیست یا متخصص قلب شناخته می شوند. ممکن است یک مطالعه الکتروفیزیولوژی (EPS) انجام دهند. شامل سیم هایی از طریق یک رگ در کشاله ران شما و تا داخل قلب شما می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا با بررسی مسیرهای الکتریکی قلب شما ، ضربان قلب شما را ارزیابی کند.

همچنین پزشک ممکن است ضربان قلب شما را در یک بازه زمانی تحت نظر داشته باشد. در این حالت ، شما می توانید مانیتور (هولتر) را به مدت 24 ساعت یا بیشتر بپوشید. در طول این مدت ، شما سنسورهایی به سینه خود وصل کرده اید و از دستگاه کوچکی استفاده می کنید که ضربان قلب شما را ثبت می کند. پزشک شما ضبط ها را ارزیابی می کند تا تشخیص دهد که شما PSVT یا نوع دیگری از ریتم غیرطبیعی دارید.

 

درمان

اگر علائم شما در حداقل باشد یا فقط گاهی اوقات دوره های تپش قلب سریع داشته باشید ، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. در صورت داشتن بیماری زمینه ای که باعث ایجاد PSVT یا علائم شدیدتر مانند نارسایی قلبی یا از حال رفتن بیماری شود ، درمان ممکن است ضروری باشد.

اگر ضربان قلب سریع دارید اما علائم شما شدید نیستند ، پزشک می تواند تکنیک هایی را برای بازگشت ضربان قلب به حالت عادی به شما نشان دهد. به آن مانور والسالوا می گویند. این شامل بستن دهان و فشار دادن بینی در حین تلاش برای بازدم و فشار به گونه ای است که انگار سعی می کنید مدفوع کنید. این کار را باید در حالت نشسته و خم شدن بدن به جلو انجام دهید.

می توانید این مانور را در خانه انجام دهید. ممکن است تا 50 درصد مواقع کار کند. همچنین می توانید هنگام نشستن و خم شدن به جلو سرفه کنید. پاشیدن آب یخ به صورت شما یکی دیگر از تکنیک هایی است که به کاهش ضربان قلب کمک می کند.

درمان های PSVT شامل داروهایی مانند فلسکاینید یا پروپافنون است که به تنظیم ضربان قلب شما کمک می کند. روشی به نام کاتتر فرکانس رادیویی فرکانس یک روش رایج برای اصلاح دائمی PSVT است. همانند EPS انجام می شود. این به پزشک شما اجازه می دهد از الکترودها برای غیرفعال کردن مسیر الکتریکی ایجاد کننده PSVT استفاده کند.

اگر PSVT شما به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، پزشک ممکن است با تنظیم ضربان ساز به قفسه سینه شما ضربان قلب شما را تنظیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *