فشار خون بالا

همه آنچه باید در مورد فشار خون بالا بدانید

فشار خون بالا یا هایپرتنشن زمانی رخ می دهد که فشار خون شما به سطح ناسالم افزایش یابد. اندازه گیری فشار خون شما را نشان می دهد که چقدر خون از رگ های خونی عبور می کند و میزان مقاومت خون در هنگام پمپاژ قلب را در نظر می گیرد.

عروق باریک مقاومت را افزایش می دهند. هرچه عروق شما باریک تر باشند ، فشار خون شما نیز بیشتر می شود. در بلند مدت ، افزایش فشار می تواند باعث مشکلات سلامتی ، از جمله بیماری های قلبی شود.

هایپرتنشن  بسیار شایع است. در واقع ، از آنجا که دستورالعمل ها به تازگی تغییر کرده اند ، انتظار می رود که تقریباً نیمی از بزرگسالان آمریکایی با این بیماری تشخیص داده شوند.

فشار خون بالا معمولاً در طول چند سال ایجاد می شود. معمولاً هیچ علائمی را متوجه نمی شوید. اما حتی بدون علائم ، فشار خون بالا می تواند به عروق و اندام های شما ، به ویژه مغز ، قلب ، چشم ها و کلیه ها آسیب برساند.

تشخیص زودهنگام مهم است. قرائت منظم فشار خون می تواند به شما و پزشک شما در مشاهده هرگونه تغییر کمک کند. اگر فشار خون شما بالا رفته باشد ، ممکن است پزشک از شما بخواهد فشار خون خود را طی چند هفته بررسی کنید تا ببینید آیا این عدد بالا می ماند یا به سطح طبیعی برمی گردد.

درمان فشار خون بالا شامل تجویز داروهای تجویزی و تغییر شیوه زندگی سالم است. اگر این بیماری درمان نشود ، می تواند منجر به مشکلات سلامتی ، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی شود.

چه چیزی منجر به فشار خون بالا میشود؟

دو نوع هایپرتنشن وجود دارد. هر نوع علت متفاوتی دارد.

هایپرتنشن اولیه

فشار خون اولیه را فشار خون اساسی نیز می نامند. این نوع پرفشاری خون در طول زمان بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد می شود. اکثر افراد دارای این نوع فشار خون بالا هستند.

هنوز مشخص نیست چه مکانیسم هایی باعث می شود فشار خون به آرامی افزایش یابد. ترکیبی از عوامل ممکن است نقش داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

 • ژن ها: برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد فشار خون بالا هستند. این ممکن است ناشی از جهش های ژنی یا ناهنجاری های ژنتیکی باشد که از والدین شما به ارث رسیده است.
 • تغییرات جسمی: ​​اگر چیزی در بدن شما تغییر کند ، ممکن است با مشکلاتی در سراسر بدن خود مواجه شوید. فشار خون بالا ممکن است یکی از این موارد باشد. به عنوان مثال ، تصور می شود که تغییرات در عملکرد کلیه به دلیل افزایش سن ممکن است تعادل طبیعی نمک و مایعات بدن را بر هم بزند. این تغییر ممکن است باعث افزایش فشار خون بدن شما شود.
 • محیط: با گذشت زمان ، انتخاب شیوه زندگی ناسالم مانند عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد. انتخاب شیوه زندگی می تواند منجر به مشکلات وزن شود. اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.
هایپرتنشن ثانویه

فشار خون ثانویه اغلب به سرعت رخ می دهد و می تواند شدیدتر از فشار خون اولیه باشد. چندین بیماری که ممکن است باعث فشار خون ثانویه شوند عبارتند از:

 • بیماری کلیوی
 • آپنه انسدادی خواب
 • نقایص مادرزادی قلب
 • مشکلات تیروئید
 • عوارض جانبی داروها
 • استفاده از داروهای غیرقانونی
 • سوء مصرف الکل یا استفاده مزمن
 • مشکلات غده فوق کلیوی
 • تومورهای غدد درون ریز خاص

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به طور کلی یک حالت خاموش است. بسیاری از مردم هیچ علامتی را تجربه نخواهند کرد. ممکن است سالها یا حتی دهه ها طول بکشد تا وضعیت به اندازه کافی شدید شود تا علائم آشکار شود. حتی در آن صورت ، این علائم ممکن است به مسائل دیگر نسبت داده شود.

علائم هایپرتنشن شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خون دماغ
 • سرخ شدن
 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • تغییرات بصری
 • وجود خون در ادرار

این علائم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. آنها در همه افراد مبتلا به فشار خون بالا مشاهده نمی شوند ، اما انتظار برای ظاهر شدن علامتی از این بیماری می تواند کشنده باشد.

بهترین راه برای اطلاع از هایپرتنشن این است که فشار خون را به طور منظم بخوانید. مطب اکثر پزشکان در هر نوبت فشار خون را اندازه گیری می کنند.

اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید یا عوامل خطر ایجاد این بیماری را دارید ، پزشک ممکن است توصیه کند که فشار خون خود را دو بار در سال چک کنید. این به شما و پزشک شما کمک می کند تا قبل از مشکل ساز شدن ، از مشکلات احتمالی مطلع باشید.

تشخیص فشار خون بالا

تشخیص هایپرتنشن به سادگی اندازه گیری فشار خون است. مطب اکثر پزشکان فشار خون را به عنوان بخشی از ویزیت معمول بررسی می کنند.

اگر فشار خون شما بالا رفته باشد ، ممکن است پزشک در طی چند روز یا چند هفته از شما بخواهد که قرائت بیشتری داشته باشید. تشخیصهایپرتنشن به ندرت تنها پس از یک بار مطالعه انجام می شود. پزشک شما باید شواهدی از یک مشکل پایدار را مشاهده کند. این به این دلیل است که محیط شما می تواند به افزایش فشار خون کمک کند ، مانند استرسی که ممکن است با حضور در مطب پزشک احساس کنید. همچنین ، سطح فشار خون در طول روز تغییر می کند.

اگر فشار خون شما همچنان بالا باشد ، احتمالاً پزشک آزمایشات بیشتری را برای رد شرایط زمینه ای انجام می دهد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش ادرار
 • غربالگری کلسترول و سایر آزمایشات خون
 • آزمایش فعالیت الکتریکی قلب با نوار قلب (EKG ، که گاهی اوقات به عنوان نوار قلب نیز نامیده می شود)
 • سونوگرافی قلب یا کلیه

این آزمایشات می تواند به پزشک شما در تشخیص هرگونه مشکل ثانویه ای که باعث افزایش فشار خون شما می شود ، کمک کند. آنها همچنین می توانند تأثیراتهایپرتنشن بر اندام های شما را بررسی کنند.

در این مدت ، پزشک ممکن است درمان فشار خون بالا را شروع کند. درمان زودهنگام ممکن است خطر آسیب دائمی شما را کاهش دهد.

چگونه خواندن فشار خون بالا را یاد بگیریم

دو عدد فشار خون را ایجاد می کند:

 1. فشار سیستولیک: این اولین یا بالاترین عدد است. این نشان دهنده فشار در شریان های شما هنگام ضربان قلب و پمپاژ خون است.
 2. فشار دیاستولیک: این عدد دوم یا پایین است. این خواندن فشار در شریان های شما بین ضربان قلب شما است.

پنج دسته میزان فشار خون را برای بزرگسالان تعریف می کنند:

 1. سالم: فشار خون سالم کمتر از 120/80 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است.
 2. بالا: عدد سیستولیک بین 120 تا 129 میلی متر جیوه و عدد دیاستولیک کمتر از 80 میلی متر جیوه است. پزشکان معمولاً فشار خون بالا را با دارو درمان نمی کنند. در عوض ، پزشک شما ممکن است تغییر شیوه زندگی را تشویق کند.
 3. هایپرتنشن مرحله 1: عدد سیستولیک بین 130 تا 139 میلی متر جیوه یا عدد دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه است.
 4. مرحله 2هایپرتنشن : عدد سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا بیشتر ، یا عدد دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بیشتر است.
 5. بحران فشار خون بالا: عدد سیستولیک بیش از 180 میلی متر جیوه یا عدد دیاستولیک بیش از 120 میلی متر جیوه است. فشار خون در این محدوده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائمي مانند درد قفسه سينه ، سردرد ، تنگي نفس يا تغييرات بينايي در زماني كه فشار خون به اين حد بالاست رخ داد ، به مراقبت هاي پزشكي در اورژانس نياز است.

فشار خون با فشار کاف اندازه گیری می شود. برای خواندن دقیق ، مهم است که شما یک کاف مناسب داشته باشید. یک کاف نامناسب ممکن است قرائت های نادرستی را ارائه دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *