فشار خون پایین

هر آنچه باید در مورد فشار خون پایین بدانید

فشار خون پایین در اصطلاح پزشکی هایپوتنشن نامیده می شود. خون شما با هر ضربان قلب به رگ های شما فشار می آورد. و فشار خون به دیواره شریان فشار خون نامیده می شود.

داشتن فشار خون پایین در اکثر موارد خوب است (کمتر از 80/120). اما فشار خون پایین گاهی اوقات باعث احساس خستگی یا سرگیجه می شود. در این موارد ، افت فشار خون می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که باید درمان شود.

فشار خون هنگام ضربان قلب و در دوره های استراحت بین ضربان قلب اندازه گیری می شود. اندازه گیری پمپاژ خون از طریق شریان ها هنگامی که بطن های قلب فشرده می شوند فشار سیستولیک یا سیستول نامیده می شود. اندازه گیری برای دوره های استراحت فشار دیاستولیک یا دیاستول نامیده می شود.

سیستول بدن شما را با خون و دیاستول با پرکردن عروق کرونر قلب شما را با خون تأمین می کند. فشار خون با عدد سیستولیک بالای عدد دیاستولیک نوشته می شود. افت فشار خون در بزرگسالان به عنوان فشار خون 90/60 یا کمتر تعریف می شود.

علت افت فشار خون چیست؟

فشار خون همه در زمان هایی ممکن است افت کند . و ، اغلب علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. برخی از شرایط می تواند باعث طولانی شدن افت  فشار خون شود که در صورت عدم درمان خطرناک می شود. این شرایط عبارتند از:

 • بارداری ، به دلیل افزایش تقاضا برای خون از سوی مادر و جنین در حال رشد
 • مقدار زیادی از دست دادن خون در اثر آسیب
 • اختلال در گردش خون ناشی از حملات قلبی یا نقص دریچه های قلب
 • ضعف و حالت شوک که گاهی اوقات با کم آبی بدن همراه است
 • شوک آنافیلاکتیک ، شکل شدید واکنش آلرژیک
 • عفونت های جریان خون
 • اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت ، نارسایی آدرنال و بیماری تیروئید

داروها همچنین ممکن است باعث کاهش فشار خون شوند. مسدود کننده های بتا و نیتروگلیسیرین ، که برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شوند ، مقصر اصلی هستند. دیورتیک ها ، داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای و داروهای اختلال نعوظ نیز می توانند باعث افت فشار خون شوند.

برخی از افراد به دلایل نامعلوم فشار خون پایینی دارند. این نوع افت فشار خون ، که افت فشار خون مزمن بدون علامت نامیده می شود ، معمولاً آسیب زا نیست.

علائم افت فشار خون

افراد مبتلا به افت فشار خون هنگامی که فشار خون آنها به زیر 90/60 برسد ممکن است علائم را تجربه کنند. علائم افت فشار خون می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • پوست چرب
 • افسردگی
 • از دست دادن هوشیاری
 • تاری دید

شدت علائم می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است کمی ناراحت باشند ، در حالی که دیگران ممکن است احساس بیماری کنند.

انواع افت فشار خون

فشار خون با توجه به زمان کاهش فشار خون به چند دسته مختلف تقسیم می شود.

ارتو استاتیک (Orthostatic )

افت فشار خون ارتوستاتیک عبارت است از افت فشار خون که هنگام گذر از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده اتفاق می افتد. این بیماری در افراد در هر سنی شایع است.

با تغییر وضعیت بدن ، ممکن است دوره کوتاهی سرگیجه ایجاد شود. این همان چیزی است که برخی از افراد هنگام بلند شدن از آن به عنوان “دیدن ستاره ها” یاد می کنند.

پس از مصرف غذا

افت فشار خون بعد از غذا افت فشار خون است که بلافاصله بعد از غذا اتفاق می افتد. این یک نوع افت فشار خون است. افراد مسن ، به ویژه افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ، بیشتر در معرض افت فشار خون بعد از غذا هستند.

با واسطه عصبی

افت فشار خون با واسطه عصبی بعد از ایستادن طولانی مدت اتفاق می افتد. کودکان بیشتر از بزرگسالان این شکل از افت فشار خون را تجربه می کنند. حوادث ناراحت کننده احساسی نیز می تواند باعث این افت فشار خون شود.

نوع شدید

افت فشار خون شدید با شوک مرتبط است. شوک زمانی رخ می دهد که اندام های شما خون و اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد صحیح را دریافت نکنند. فشار خون شدید اگر به موقع درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

درمان افت فشار خون

درمان شما بستگی به علت زمینه ای افت فشار خون شما دارد. درمان می تواند شامل داروهای بیماری قلبی ، دیابت یا عفونت باشد.

مقدار زیادی آب بنوشید تا از افت فشار خون ناشی از کم آبی جلوگیری شود ، به ویژه اگر استفراغ می کنید یا اسهال دارید.

هیدراته (پر آب) ماندن همچنین می تواند به درمان و جلوگیری از علائم فشار خون ناشی از عصب کمک کند. اگر هنگام ایستادن طولانی مدت فشار خون پایین را تجربه می کنید ، حتماً برای نشستن استراحت کنید. و سعی کنید سطح استرس خود را کاهش دهید تا از آسیب های روحی جلوگیری کنید.

فشار خون ارتوستاتیک را با حرکات آهسته و تدریجی درمان کنید. به جای ایستادن سریع ، با حرکات کوچک به حالت نشسته یا ایستاده تغییر وضعیت دهید.

افت فشار خون ناشی از شوک جدی ترین شکل این بیماری است. فشار خون شدید باید فوراً درمان شود. پرسنل اورژانس مایعات و احتمالاً فرآورده های خونی را برای افزایش فشار خون و تثبیت علائم حیاتی به شما می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *