مدفوع خونی

چرا مدفوع خونی یا سیاه می شود؟

مدفوع سیاه می تواند نشان دهنده خونریزی یا آسیب های دیگر در دستگاه گوارش شما باشد.  هر زمان که مدفوع خونی یا سیاه رنگ دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید تا مشکلات جدی پزشکی را رد کنید.همچنین ممکن است بعد از خوردن غذاهای تیره ، اجابت مزاج تیره داشته باشید.

علت ایجاد مدفوع سیاه و قیری چیست؟

مدفوع سیاه و قیری

خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش می تواند باعث ایجاد مدفوع سیاه و قیری شود. زخم ها یا شکل دیگری از سوزش در مری یا معده شما که به گاستریت معروف است می تواند باعث خونریزی شود. وقتی خون با مایعات گوارشی مخلوط می شود ، ظاهر قیری به خود می گیرد.

برخی از داروها همچنین می توانند منجر به مدفوع سیاه رنگ شوند. مکمل های آهن و داروهای مبتنی بر بیسموت ، برای مثال ، می توانند مدفوع شما را تیره کنند.

گاهی اوقات ، اختلالات جدی خون و گردش خون در سیستم گوارشی شما می تواند باعث ایجاد مدفوع سیاه و قیری شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایسکمی روده: کاهش جریان خون در روده ها
 • ناهنجاری عروقی: وریدهای بد شکل
 • واریس: رگهای بزرگ و بیرون زده در روده ها
مدفوع قرمز و خونی

مدفوع قرمز یا خونی نیز می تواند به دلیل چندین بیماری مختلف باشد. مدفوع شما ممکن است به دلیل خونریزی در نیمه پایینی دستگاه گوارش خونین باشد.

پولیپ های سرطانی یا خوش خیم بر روی روده بزرگ می توانند در برخی موارد خونریزی دستگاه گوارش ایجاد کنند. بیماری التهابی روده (IBD) نام گروهی از بیماری های روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت می شود. نمونه ها عبارتند از:

 • دیورتیکولوز
 • کولیت زخمی
 • بیماری کرون

IBD ممکن است باعث شود خون قرمز روشن یا قهوه ای در مدفوع آزاد شود.

یکی از علل شایع مدفوع خونی وجود بواسیر(هموروئید) است. بواسیر رگهای متورم شده ای است که در راست روده یا مقعد شما قرار دارد. فشار برای خروج مدفوع می تواند باعث خونریزی شود.

انسداد در هر نقطه ای از دستگاه گوارش می تواند باعث ایجاد مدفوع سیاه ، قیری یا خونی شود.

علل مربوط به  رژیم غذایی

غذاهایی که می خورید باعث می شود مدفوع شما خونین یا قیری به نظر برسد. خوردن غذاهای قرمز یا سیاه می تواند ظاهر مدفوع را بدون وجود خون نشان دهد.

غذاهای زیر می توانند رنگ روده را تغییر رنگ دهند:

 • شیرین بیان سیاه
 • بلوبری
 • کوکی های شکلات تلخ
 • ژلاتین قرمز رنگ
 • چغندر
 • پانچ میوه قرمز

 

علت سیاه شدن مدفوع چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد تا علت رنگ غیرمعمول مدفوع شما مشخص شود. احتمالاً آزمایش خون و نمونه مدفوع را درخواست می دهد.

آزمایشات تصویربرداری مانند MRI ، اشعه ایکس و سی تی اسکن می تواند به آنها کمک کند تا جریان خون به سیستم گوارشی شما را ببینند. این ابزارهای تشخیصی هرگونه انسداد را که می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود نشان می دهد.

پزشک شما ممکن است یک گاستروسکوپی یا کولونوسکوپی را برای ارزیابی وضعیت روده شما تعیین کند.

کولونوسکوپی اغلب در حالی که شما در حالت آرام بخشی هستید انجام می شود. پزشک از یک لوله نازک و انعطاف پذیر با دوربین در انتها استفاده می کند تا داخل روده بزرگ شما را ببیند و علت علائم شما را جستجو کند.

گزینه های درمانی مدفوع سیاه چیست؟

درمان مدفوع سیاه با توجه به علت ایجاد این بیماری متفاوت است.

به گفته انجمن سرطان آمریکا ، افراد مبتلا به سرطان که هموروئید دارند می توانند با استفاده از نرم کننده های مدفوع(ملین) تحت نظر پزشک ، دفع مدفوع را آسان کرده و خونریزی را کاهش دهند. نشستن در آب گرم  همچنین می تواند درد ناشی از بواسیر را کاهش داده و از خونریزی جلوگیری کند.

پزشک شما ممکن است داروهای کاهنده اسید را برای درمان زخم های خونریزی کننده تجویز کند. آنتی بیوتیک ها و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی همچنین می توانند IBD و عفونت ها را آرام کنند.

اگر خونریزی به خودی خود متوقف نشود ، ناهنجاری ها و انسداد وریدها ممکن است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد. اگر مقدار زیادی خون از طریق مدفوع خود از دست داده اید ، ممکن است در معرض ابتلا به کم خونی باشید. شما ممکن است به تزریق خون احتیاج داشته باشید تا میزان گلبول های قرمز خون را دوباره پر کنید.

پولیپ های روده بزرگ که باعث مدفوع خونی می شوند ، می تواند نشان دهنده شرایط پیش سرطانی یا سرطان در برخی افراد باشد. پزشک شما درمان مناسب برای این شرایط را تعیین می کند. برداشتن پولیپ ها ممکن است در برخی موارد ضروری باشد. در صورت وجود سرطان ، پولیپ های دیگر ممکن است به پرتودرمانی و شیمی درمانی نیاز داشته باشند.

چگونه می توان از مدفوع سیاه پیشگیر کرد؟

با نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن فیبر زیاد می توانید به کاهش بروز مدفوع سیاه کمک کنید. آب و فیبر به نرم شدن مدفوع کمک می کند که می تواند مدفوع را از بدن شما راحت کند. برخی از غذاهایی که فیبر دارند عبارتند از:

 • تمشک
 • گلابی ها
 • غلات کامل
 • لوبیا

کنگر
با این حال ، برای تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی با فیبر بالا که با علت یا بیماری زمینه ای شما کار می کند ، با پزشک مشورت کنید. به عنوان مثال ، اگر بیماری التهابی و معده دارید ، انواع توت ها می توانند تحریک کننده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *