وزوز گوش

چرا وزوز گوش اتفاق می افتد؟

وزوز گوش (Tinnitus ) اصطلاحی پزشکی برای صدای زنگ یا وزوز در گوش است. اکثر مردم ازآن به عنوان “زنگ زدن در گوش” یاد می کنند. با این حال ، ممکن است چیزی بیشتر از زنگ زدن بشنوید. اگر این مشکل را دارید ، ممکن است موارد زیر را نیز بشنوید:

 • خروش
 • وزوز
 • سوت زدن
 • خش خش

اگرچه صداهایی را در گوش خود می شنوید ، اما منبع صوتی خارجی وجود ندارد. این بدان معناست که هیچ چیزی نزدیک سر شما نیست که صداهایی را که می شنوید ایجاد کند. به همین دلیل ، گاهی اوقات صداهای وزوز گوش را صداهای فانتوم می نامند.

وزوز گوش می تواند خسته کننده باشد. گاهی اوقات ، صداهایی که می شنوید می تواند با شنیدن صداهای واقعی در اطراف شما تداخل ایجاد کند.این مشکل می تواند با افسردگی ، اضطراب و استرس ایجاد شود.

ممکن است در یک یا هر دو گوش وزوز گوش داشته باشید. افراد در هر سنی می توانند مبتلا شوند ، اما در افراد مسن شایع تر است.

وزوز گوش می تواند عینی (objective ) یا ذهنی (subjective) باشد. وزوز گوش عینی این است که هم شما و هم دیگران می توانید صداهای خاصی را در گوش شما بشنوید. این معمولاً به دلیل عروق خونی غیر طبیعی در گوش و اطراف آن است. وقتی قلب شما می تپد ، شما و دیگران می توانید یک صدای تپنده متمایز را بشنوید.

وزوز گوش عینی و  ذهنی بسیار شایع تر است. فقط شما می توانید صدای غرش ، زنگ زدن و سایر صداهای  ذهنی را بشنوید.

 

علت وزوز گوش چیست؟

 

آسیب به گوش میانی یا داخلی یکی از علل شایع است.

گوش میانی امواج صوتی را می گیرد و هدایت آنها باعث می شود گوش داخلی شما پیامهای الکتریکی را به مغز شما منتقل کند.

تنها پس از اینکه مغز شما این سیگنال ها را پذیرفت و آنها را به صداها تبدیل کرد ، می توانید آنها را بشنوید. گاهی اوقات ، گوش داخلی شما آسیب می بیند و نحوه پردازش صدا را در مغز شما تغییر می دهد.

آسیب به پرده گوش یا استخوان های ریز گوش میانی نیز می تواند در هدایت صحیح صدا اختلال ایجاد کند. تومورهای موجود در گوش یا عصب شنوایی نیز ممکن است باعث ایجاد زنگ در گوش شوند.

قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار بلند به طور منظم می تواند باعث وزوز گوش در برخی افراد شود.

کسانی که از چکش ، اره برقی یا سایر تجهیزات سنگین استفاده می کنند ، بیشتر دچار وزوز گوش می شوند. گوش دادن به موسیقی بلند از طریق هدفون یا در یک کنسرت نیز ممکن است علائم موقتی وزوز گوش را ایجاد کند.

استفاده از دارو همچنین می تواند باعث وزوز گوش و آسیب شنوایی شود که سمیت گوش (ototoxicity) نامیده می شود. داروهایی که ممکن است باعث وزوز گوش شوند عبارتند از:

 • دوزهای بسیار زیاد آسپرین ، مانند بیش از 12 دوز روزانه به مدت طولانی
 • داروهای دیورتیک حلقه مانند بومتانید
 • داروهای ضد مالاریا مانند کلروکین
 • برخی آنتی بیوتیک ها مانند اریترومایسین و جنتامایسین
 • داروهای ضد سرطان مانند وینکریستین
سایر شرایط پزشکی که می تواند باعث ایجاد زنگ در گوش شما شود عبارتند از:
 • کاهش شنوایی مربوط به سن
 • اسپاسم عضلانی در گوش میانی شما
 • بیماری منیر ، یک بیماری گوش داخلی است که بر شنوایی و تعادل تأثیر می گذارد
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • آسیب های سر و گردن
 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ، که همچنین باعث درد مزمن در فک و سر شما می شود
 • جرم گوش زیاد ، که نحوه شنیدن را تغییر می دهد

وزوز گوش چگونه تشخیص داده می شود؟

 

پزشک گوش های شما را معاینه کرده و برای تشخیص  تست شنوایی انجام می دهد. متخصص شنوایی شناسی صداها را از طریق مجموعه ای از هدفون به طور همزمان به یک گوش منتقل می کند. با بلند کردن دست یا انجام یک حرکت مشابه با شنیدن هر صدایی ، به طور واضح پاسخ خواهید داد.

پزشک شما ممکن است بتواند علت وزوز گوش شما را با مقایسه آنچه می توانید بشنوید با آنچه در سن و جنس شما باید بشنوند مقایسه کند.

همچنین ممکن است پزشک از آزمایشات تصویربرداری مانند CT یا MRI برای بررسی تغییر شکل یا آسیب به گوش خود استفاده کند. اشعه ایکس معمولی معمولاً تومورها ، اختلالات عروق خونی یا سایر ناهنجاری هایی را که می تواند بر شنوایی شما تأثیر بگذارد نشان نمی دهد.

 

گزینه های درمانی وزوز گوش چیست؟

پزشک هر گونه ناهنجاری عروق خونی را برطرف کرده و هرگونه جرم گوش اضافی را از بین می برد. اگر داروها به وزوز گوش شما کمک می کنند ، پزشک ممکن است نسخه های شما را برای بازگرداندن شنوایی طبیعی تغییر دهد.

دارودرمانی

 

درمان دارویی همچنین می تواند صداهایی را که در گوش می شنوید کاهش دهد. داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای و داروهای ضد اضطراب ، از جمله زاناکس ، آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین ، در برخی موارد می توانند صداهای گوش را کاهش دهند. با این حال ، همه به درمان دارویی پاسخ نمی دهند و عوارض جانبی آن می تواند آزاردهنده باشد.

عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان  ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • یبوست
 • تاری دید
 • در موارد نادر ، این داروها همچنین می توانند مشکلات قلبی ایجاد کنند.
درمان در منزل

 

دستگاههای مهار سر و صدا می توانند با ایجاد صداهای آرامش بخش برای پوشاندن صداهای گوش ، به کاهش زنگ ، وزوز یا خروش کمک کنند. شما همچنین می توانید یک دستگاه ماسک مانند سمعک را امتحان کنید و در گوش شما قرار دهد.

تغییر سبک زندگی

 

همچنین می توانید با کاهش استرس گام هایی را برای مدیریت مشکل  خود بردارید. استرس باعث وزوز گوش نمی شود اما می تواند آن را بدتر کند.

برای کاهش استرس در زندگی خود به یک سرگرمی بپردازید یا با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده مورد اعتماد صحبت کنید. شما همچنین باید از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند برای کاهش شدت اجتناب کنید.

سمعک

 

سمعک می تواند برای برخی از افراد مبتلا به وزوز گوش مفید باشد. تقویت صدا می تواند به کسانی که به دلیل وزوز گوش در شنیدن صداهای معمولی مشکل دارند ، کمک کند.

کاشت حلزون گوش

 

کاشت حلزون برای بازگرداندن شنوایی از دست رفته نیز ممکن است مثر باشد.

کاشت حلزون گوش دستگاهی است که به مغز شما اجازه می دهد قسمت آسیب دیده گوش خود را دور بزند تا به شما در شنیدن موثرتر کمک کند. میکروفونی که دقیقاً بالای گوش شما کاشته شده است با یک مجموعه الکترود که در گوش داخلی شما قرار داده شده کار می کند.

ایمپلنت سیگنالهای مورد نیاز برای پردازش صدا را به عصب شنوایی شما ارسال می کند. کاشت حلزون از تحریک الکتریکی برای کمک به مغز شما برای درک صحیح صداها استفاده می کند.

چگونه می توان از وزوز گوش جلوگیری کرد؟

 

برای جلوگیری از وزوز گوش ، از گوش های خود در برابر صداهای بلند محافظت کنید. میزان صدای تلویزیون ، رادیو و پخش کننده موسیقی شخصی خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. از محافظ گوش در برابر صداهای بلندتر از 85 دسی بل استفاده کنید ، که این میزان با صدای متوسط ​​ترافیک سنگین در ارتباط است.

همچنین ، در صورتی که با صدای بلند یا صدای ساختمانی احاطه شده اید ، گوش های خود را بپوشانید و محافظ مناسب گوش مانند گوش گیر در دسترس نباشد.

شما همچنین باید از داروهایی که ممکن است علائم وزوز گوش شما را عود کند اجتناب کنید و آزمایشات منظم شنوایی را با پزشک خود تعیین کنید تا هرگونه مشکل در ساختار گوش داخلی و میانی شما به سرعت تشخیص داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *