پر مویی و سندرم تخمدان پلی کیستیک

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقادیر بیشتری از حد معمول هورمون های مردانه تولید می کنند. این عدم تعادل هورمونی باعث می شود بدن آنها از قاعدگی بگذرد (اسکیپ کند) و بارداری را برای آنها دشوار می کند.

پر مویی در PCOS، مقدمه

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که سطح هورمون های زن را تحت تأثیر قرار داده و پر مویی ایجاد می کند.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقادیر بیشتری از حد معمول هورمون های مردانه تولید می کنند. این عدم تعادل هورمونی باعث می شود بدن آنها از قاعدگی بگذرد (اسکیپ کند) و بارداری را برای آنها دشوار می کند.

PCOS همچنین باعث رشد مو در صورت و بدن، پر مویی  و طاسی می شود. و می تواند به ایجاد مشکلات سلامتی طولانی مدت مانند دیابت و بیماری های قلبی کمک کند.

قرص های ضد بارداری و داروهای دیابت (که با مقاومت به انسولین ، عارضه سندرم تخمدان پلی کیستیک مقابله می کنند) می توانند به رفع عدم تعادل هورمونی و بهبود علائم کمک کنند.

در ادامه به بررسی علل احتمالی PCOS و اثرات احتمالی آن بر بدن زن می پردازیم.

PCOS چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکل هورمون هایی است که زنان را در دوران باروری (سنین 15 تا 44 سال) تحت تأثیر قرار می دهد. بین 2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند اما آن را نمی دانند.

PCOS  تخمدانهای زن را تحت تأثیر قرار می دهد ، اندام های تولید مثل که استروژن و پروژسترون تولید می کنند – هورمون هایی که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. تخمدان ها همچنین مقدار کمی هورمون مردانه به نام آندروژن تولید می کنند.

تخمدانها تخمک ها را آزاد می کنند تا با اسپرم مردان بارور شوند.این پروسه هر ماه تخمک گذاری نامیده می شود.

هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) که در غده هیپوفیز تولید می شوند ، تخمک گذاری را کنترل می کنند.

FSH تخمدان را برای تولید فولیکول – کیسه ای که حاوی تخمک است – تحریک می کند و سپس LH باعث تخمدان می شود تا یک تخمک بالغ را آزاد کند.

PCOS یک سندرم یا گروهی از علائم است که بر تخمدان ها و تخمک گذاری تأثیر می گذارد.

سه ویژگی اصلی آن عبارتند از:
 1. کیست در تخمدان
 2. سطح بالای هورمون های مردانه
 3. دوره های نامنظم یا حذف شده

در PCOS ، بسیاری از کیسه های کوچک و پر از مایع در داخل تخمدان ها رشد می کنند. کلمه “پلی کیستیک” به معنی “بسیاری از کیست ها” است.

این کیسه ها در واقع فولیکول ها هستند که هر کدام حاوی یک تخمک نابالغ هستند. تخمک ها هرگز به اندازه کافی بالغ نمی شوند تا باعث تخمک گذاری شوند.

عدم تخمک گذاری باعث تغییر سطح استروژن ، پروژسترون ، FSH و LH می شود. سطح پروژسترون کمتر از حد معمول است ، در حالی که سطح آندروژن بیشتر از حد معمول است.

هورمونهای اضافی مردانه چرخه قاعدگی را مختل می کنند ، بنابراین زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از حد معمول پریود می شوند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تقریباً 27 درصد از زنان را در دوران باروری تحت تأثیر قرار می دهد . شامل کیست در تخمدان ها ، سطح بالای هورمون های مردانه و دوره های نامنظم است.

علت آن چیست؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث PCOS می شود. آنها معتقدند سطوح بالای هورمون های مردانه از تولید هورمون تخمدان و تولید تخمک به طور طبیعی جلوگیری می کند.

ژن ها ، مقاومت به انسولین و التهاب همه با تولید بیش از حد آندروژن مرتبط هستند.

ژن ها

مطالعات نشان می دهد که PCOS در خانواده ها طی نسل منتقل می شود

به احتمال زیاد بسیاری از ژنها – نه فقط یک – در ایجاد این بیماری نقش دارند .

مقاومت به انسولین

تا 70 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاومت به انسولین دارند ، به این معنی که سلول های آنها نمی توانند از انسولین به درستی استفاده کنند .

انسولین هورمونی است که لوزالمعده تولید می کند و به بدن کمک می کند تا از قند موجود در غذاها برای انرژی استفاده کند.

هنگامی که سلول ها نمی توانند از انسولین به درستی استفاده کنند ، تقاضای بدن برای انسولین افزایش می یابد. لوزالمعده برای جبران انسولین بیشتری تولید می کند. انسولین اضافی باعث می شود تخمدان ها هورمون های مردانه بیشتری تولید کنند.

چاقی عامل اصلی مقاومت به انسولین است. چاقی و مقاومت به انسولین می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

التهاب

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب سطح التهاب افزایش یافته را در بدن خود دارند . اضافه وزن نیز می تواند باعث التهاب شود. مطالعات التهاب بیش از حد را با سطوح بالاتر آندروژن مرتبط کرده اند.

 

علائم رایج PCOS

برخی از زنان علائم را در اولین دوره قاعدگی خود مشاهده می کنند. برخی دیگر تنها پس از افزایش وزن زیاد یا مشکل در بارداری متوجه می شوند که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند.

شایع ترین علائم PCOS عبارتند از:

 • پریودهای نامنظم عدم تخمک گذاری باعث می شود که مخاط رحم هر ماه از بین نرود. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از هشت قاعدگی در سال یا اصلاً هیچ قاعدگی ندارند.
 • خونریزی شدید. لایه داخلی رحم برای مدت زمان طولانی تری افزایش می یابد ، بنابراین پریودی که می گیرید می تواند سنگین تر از حد معمول باشد.
 • پر مویی. بیش از 70 درصد از زنان مبتلا به این بیماری موهای صورت و بدن – از جمله در پشت ، شکم و قفسه سینه افزایش یافته دارند. به رشد موهای زائد هیرسوتیسم می گویند.
 • آکنه. هورمون های مردانه می توانند پوست را بیش از حد معمول چرب کنند و باعث ایجاد جوش در نواحی مانند صورت ، قفسه سینه و قسمت بالای کمر می شوند.
 • افزایش وزن. تا 80 درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
 • طاسی با الگوی مردانه موهای سر نازک شده و ممکن است بریزند.
 • تیره شدن پوست. لکه های تیره پوست می تواند در چین های بدن مانند گردن ، کشاله ران و زیر سینه ایجاد شود.
 • سردرد تغییرات هورمونی می تواند باعث سردرد در برخی از زنان شود.

 

نحوه تشخیص PCOS

پزشکان معمولاً PCOS را در زنانی که حداقل دو مورد از این سه نشانه را دارند تشخیص می دهند :

 1. سطوح بالای آندروژن
 2. چرخه قاعدگی نامنظم
 3. کیست در تخمدان

پزشک شما همچنین باید بپرسد آیا علائمی مانند آکنه ، رشد مو در صورت و بدن و افزایش وزن داشته اید؟

معاینه لگن می تواند هر گونه مشکلی را در تخمدان ها یا سایر قسمت های دستگاه تناسلی شما بررسی کند. در طول این آزمایش ، پزشک انگشتان دستکش را به داخل واژن شما وارد می کند و از نظر وجود رشد در تخمدان یا رحم بررسی می کند.

آزمایش خون میزان هورمون های مردانه بالاتر از حد معمول را بررسی می کند.

شما همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول ، انسولین و تری گلیسیرید خود برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های مرتبط مانند بیماری قلبی و دیابت انجام دهید.

سونوگرافی از امواج صوتی برای جستجوی فولیکول های غیرطبیعی و سایر مشکلات تخمدان و رحم استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *