کاهش میل جنسی

"اختلال عملکرد جنسی" اصطلاحی است که برای توصیف مشکل کاهش میل جنسی (libido ) ، برانگیختگی ، ارگاسم یا درد در رابطه جنسی که برای فرد آزاردهنده است استفاده می شود.

کاهش میل جنسی، مقدمه

“اختلال عملکرد جنسی” اصطلاحی است که برای توصیف مشکل کاهش میل جنسی (libido ) ، برانگیختگی ، ارگاسم یا درد در رابطه جنسی که برای فرد آزاردهنده است استفاده می شود. اختلال عملکرد جنسی ممکن است یک مشکل مادام العمر باشد یا بعداً در زندگی پس از یک دوره عدم مشکل در رابطه جنسی ایجاد شود.

کاهش میل جنسی در زنان

به طور کلی ، زنان در صورتی که از نظر جسمی و روانی سالم باشند و رابطه خوبی با شریک زندگی خود داشته باشند ، از زندگی جنسی خود راضی خواهند بود. زنانی که در رابطه شریک نیستند نیز ممکن است مشکلات جنسی را تجربه کنند.

واژه شناسی (ترمینولوژی) مشکلات جنسی
libido (میل جنسی)

میل جنسی ، تمایل به داشتن فعالیت جنسی است و اغلب شامل افکار ، تصاویر و خواسته های جنسی است. تمایل ممکن است خود به خود یا پس از شروع فعالیت جنسی (در پاسخ به شریک ، افکار ، رویدادها یا نشانه های حسی ؛ به این “خواسته پاسخگو” گفته می شود) رخ دهد. میل خود به خودی در روابط جدید شایع تر است در حالی که میل پاسخگو بیشتر در روابط طولانی مدت است. زنان می توانند با تمایلات خودجوش یا پاسخگو مشکلاتی را تجربه کنند.

علیرغم تمرکز بر اهمیت میل جنسی در رسانه ها ، تمایل برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش ضروری نیست. به عبارت دیگر ، زنی که اغلب به رابطه جنسی فکر نمی کند یا شروع نمی کند ، لزوماً مشکلی ندارد.

برانگیختگی (هیجان)

برانگیختگی احساس لذت جنسی است ، که اغلب با افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی ، افزایش روانکاری و افزایش ضربان قلب ، فشار خون و سرعت تنفس همراه است.

عوامل کاهش میل جنسی در زنان
سلامت شریک جنسی

اختلال عملکرد جنسی در شریک زندگی می تواند بر پاسخ جنسی شما تأثیر بگذارد. اگر شریک مرد دارید ، مشکلات جنسی (از جمله اختلال نعوظ ، کاهش میل جنسی و انزال غیرطبیعی) در هر زمان ممکن است رخ دهد ، اما با افزایش سن شایع تر می شود. علاوه بر این ، زنان بیشتر از مردان عمر می کنند و در نتیجه برای زنان مسن کمبود شریک سالم و عملکرد جنسی وجود دارد.

زایمان

پس از زایمان ، کاهش میل جنسی معمول است. عوامل موثر ممکن است شامل ریکاوری فیزیکی و شیردهی ، خستگی و خواسته های فرزند پروری باشد. این اتفاق ممکن است بیفتد چه شما از طریق واژن زایمان کرده اید و چه زایمان سزارین. سطوح پایین استروژن پس از زایمان و آسیب موضعی به ناحیه تناسلی یا دیواره شکم در هنگام زایمان ممکن است منجر به درد در هنگام فعالیت جنسی شود. در بیشتر موارد ، این مسائل با گذشت زمان بهبود می یابد.

یائسگی(menopause )

استروژن هورمونی است که توسط تخمدان ها تولید می شود. در طی چندین سال قبل از یائسگی (زمانی که پریودهای ماهانه متوقف می شوند) ، سطح استروژن شروع به نوسان می کند. پس از یائسگی ، سطح استروژن به طور چشمگیری کاهش می یابد. ممکن است به تغییر در میل جنسی و توانایی برانگیختن شما منجر شود. گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، اختلال در خواب و خستگی ، که معمولاً در دوران یائسگی رخ می دهد ، همچنین ممکن است به مشکلات جنسی کمک کند. درمان هایی وجود دارد که می تواند به رفع این علائم کمک کند.

مشکلات روانی

مشکل روانی یا احساسی ممکن است به طور قابل توجهی بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. چه به دلیل خود بیماری یا درمان آن . افسردگی یکی از شایع ترین علل کاهش میل جنسی و سایر اختلالات جنسی در زنان است. اضطراب یکی دیگر از علل شایع مشکلات جنسی است.

درمان
مدیریت استرس ، خستگی و مسائل مربوط به روابط

راهکارهای کاهش استرس زندگی ، از جمله ورزش، ماساژ ، مدیتیشن و سایر تکنیک های ذهن/بدن ، می تواند به رضایت بخشیدن به زندگی جنسی منجر شود.  تنظیم برنامه کاری و دریافت کمک در مراقبت از کودک و مسئولیت های خانه اغلب می تواند کیفیت زندگی و رضایت جنسی را بهبود بخشد. اولویت بندی خواب و تلاش برای یافتن راه های دیگر برای کاهش خستگی نیز ممکن است علاقه جنسی را بهبود بخشد.

تازگی(novelty )

افزایش تازگی اغلب باعث ایجاد میل جنسی و افزایش پاسخ جنسی می شود. ماساژ احساسی ، حمام کردن ، آزمایش موقعیت های جنسی یا فعالیت های مختلف ، استفاده از شمع و موسیقی یا انجام رابطه جنسی در وسط روز یا خارج از اتاق خواب را امتحان کنید. کتاب ، فیلم ، ویبراتور یا سایر اسباب بازی های جنسی و روان کننده ها نیز می توانند هیجان را افزایش دهند. ویبراتورها موثرترین درمان برای مشکلات ارگاسم هستند. می توان آنها را با یا بدون شریک استفاده کرد.

درمان خشکی واژن

زنان مبتلا به خشکی واژن که باعث ناراحتی جنسی می شود ممکن است از استفاده از روان کننده (lubricant) سود ببرند. این محصولات برای کاهش اصطکاک در حین مقاربت طراحی شده اند. ممکن است باعث راحتی و لذت بیشتر شوند. علاوه بر این ، استفاده از مرطوب کننده واژینال طولانی مدت و غیر هورمونی به طور منظم (چند بار در هفته) باعث کاهش خشکی واژن می شود. هم روان کننده ها و هم مرطوب کننده ها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند و نیازی به نسخه ندارند. بهتر است از محصولات بدون رنگ ، عطر یا سایر افزودنی ها برای کاهش تحریک واژن استفاده کنید. زنان یائسه به طور کلی از درمان استروژن واژن با دوز پایین برای درمان خشکی واژن و رابطه جنسی دردناک مرتبط با یائسگی سود خواهند برد.

کاهش میل جنسی در مردان

مردان با سطح پایین تستوسترون خون ممکن است کاهش میل جنسی ،اختلال نعوظ، کاهش توده عضلانی ، افزایش چربی داشته باشند. و در معرض خطر نازک شدن استخوان ها (پوکی استخوان) قرار بگیرند. درمان هایی برای افزایش سطح تستوسترون ، میل جنسی ، عملکرد نعوظ و توده عضلانی مردان طراحی شده است. تراکم استخوان معمولاً با بازگشت سطح تستوسترون به حالت طبیعی بهبود می یابد.

تستوسترون در صورتی تجویز می شود که بیضه های مرد به اندازه کافی هورمون تستوسترون را تولید نکنند. این در بهبود عملکرد جنسی در مردانی که بدن آنها مقدار طبیعی تستوسترون تولید می کند ، هیچ فایده ای ندارد. سطح تستوسترون با آزمایش خون تعیین می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *