کاهش وزن ناخواسته

کاهش وزن ناخواسته چیست؟

کاهش وزن ناخواسته زمانی است که بدون گرفتن رژیم غذایی یا افزایش فعالیت بدنی وزن کم می کنید. ممکن است به دنبال از دست دادن اشتها یا هنگامی که به همان اندازه همیشگی کالری مصرف می کنید ، رخ دهد. در هر صورت ، این معمولاً جای نگرانی دارد.

این مسئله می تواند بسیار آزار دهنده باشد ، به ویژه هنگامی که مقدار نسبتاً قابل توجهی سایز از دست می دهید و نمی دانید چرا.

کاهش ناخواسته وزن می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد ، یا ممکن است چیزی جزئی به اندازه ویروس معده جزئی باشد.

لاغری ناخواسته بیشتر در افرادی که از قبل مشکلات پزشکی داشته اند شیوع دارد. برخی از افرادی که این علامت را تجربه می کنند از انواع بیماری ها از جمله سرطان ، ایدز و افسردگی رنج می برند.

چه عواملی باعث لاغری ناخواسته می شوند؟

کاهش وزن ناخواسته اغلب نتیجه یک بیماری پزشکی مزمن است. با این حال ، بیماری های کوتاه مدت مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی نیز می توانند باعث کاهش وزن به دلیل ناراحتی شکمی شوند.

دلایل عمده کاهش وزن ناخواسته شامل افسردگی ، اسهال ، زخم های دهانی و عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی است. که می تواند اشتها را تحت تأثیر قرار دهد.

دلایل دیگر ، کمتر شایع  شامل سرطان ، پرکاری تیروئید (hyperthyroidism ) ، عفونت شکمی ، ورم معده و روده ، زوال عقل ، بیماری سلیاک و HIV  یا ایدز است.

دوره های طولانی مدت کاهش وزن می تواند منجر به سو  تغذیه شود. سوتغذیه زمانی اتفاق می افتد که مقدار مناسبی از مواد مغذی را مصرف نکنید. این امر به ویژه در مورد کسانی که دارای اختلال گوارشی مانند بیماری سلیاک هستند و بر نحوه جذب مواد مغذی در بدن تأثیر می گذارد ، صادق است.

علائم لاغری ناخواسته چیست؟

بسته به علت  ، علائم به طور گسترده ای متفاوت هستند. ممکن است متوجه تغییراتی در نحوه قرارگیری لباس یا شکل صورت خود شوید. زیرا این منطقه ناحیه ای است که بسیاری از افراد می توانند اثرات اولیه کاهش وزن را مشاهده کنند. با این حال ، برخی از مردم نمی دانند که وزن خود را کاهش داده اند تا اینکه خود را وزن کنند.

کاهش وزن ناخواسته به دلیل بیماری ممکن است همراه با تب ، کاهش اشتها ، ناراحتی یا درد شکم ، اسهال یا یبوست رخ دهد.

کودکانی که دچار از دست دادن وزن ناخواسته هستند نیز ممکن است تغییراتی در اشتها ، ایرادگیری و نق زدن نسبت به برخی از غذاها داشته باشند. رشد جسمی کوچکتر (اگر در طولانی مدت باشد) ، درد شکم یا تب داشته باشند.

برخی از داروها می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث کاهش ناخواسته وزن شوند. اگر از هر دارویی استفاده می کنید و کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می کنید ، با پزشک مشورت کنید.

کاهش وزن ناخواسته چگونه تشخیص داده می شود؟

سعی کنید کاهش وزن خود را پیگیری کنید. توجه داشته باشید که کاهش وزن از چه زمانی شروع شده است. همچنین ، علائم دیگری را که در زمان کاهش وزن تجربه کرده اید ، یادداشت کنید. این کار به پزشک اطلاعات مفیدی می دهد که می تواند در تشخیص کمک کند.

پزشک شما ممکن است سوالات زیر را بپرسد:

آیا رژیم خود را تغییر داده اید؟ آیا اخیراً بیماری داشته اید؟ آیا اخیراً به خارج از کشور سفر کرده اید؟ آیا انرژی شما از حد معمول کمتر است؟ آیا مشکل گوارشی مانند اسهال یا یبوست داشته اید؟ آیا شروع به مصرف داروهای جدید کرده اید؟

اگر پزشک شما احساس کند رژیم شما یا یک اختلال گوارشی مقصر است ، ممکن است یک ارزیابی غذایی را انجام دهد.که ممکن است شامل یک آزمایش خون باشد که سطح ویتامین ها و مواد معدنی خاص را نشان می دهد. نتایج این آزمایش مشخص خواهد کرد که آیا شما به کمبود یکی از این موارد مبتلا هستید یا کم خونی دارید.

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که سطح گلبول های قرمز خون شما کمتر از حد معمول باشد. کمبود آهن یا کمبود ویتامین B 12باعث کم خونی می شود.

آزمایش خون همچنین می تواند تعیین کند که آیا شرایط هورمونی مقصر است.

 درمان به چه شکل است؟

اگر کمبود تغذیه ای دارید ، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد یا برنامه غذایی را تنظیم کند که به اصلاح کمبود کمک کند.

کمبود ناشی از اختلال گوارشی ، مانند بیماری التهابی روده ، ممکن است نیاز به یک رژیم غذایی خاص در زمان التهاب داشته باشد .این به شما کمک کند مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.  ممکن است شامل مصرف مکمل های بدون نسخه باشد.

اگر اختلال هورمونی باعث کاهش ناخواسته وزن شود ، پزشک احتمالاً دارو تجویز می کند.

شما می توانید کاهش وزن ناخواسته ناشی از بیماری های عمومی مانند آنفلوانزا ، سرماخوردگی یا مسمومیت غذایی با استراحت در رختخواب ، افزایش مایعات اصلاح کنید. همچنین داروهایی را که برای تسکین معده استفاده می شود مفید هستند. در صورت احساس بهبود  بازگشت به رژیم طبیعی خود را داشته باشید.

اگر پزشک شما شک دارد که لاغر شدن شما ممکن است به دلیل بیماری جدی تری مانند سرطان باشد ، ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر تحت برخی آزمایشات قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *