کمر درد

 


 


کمر درد، آنچه باید بدانید

کمر درد یکی از علل شایع مراجعه به پزشک و شایعترین علت ناتوانی ناشی از شغل است. حداقل 80 درصد افراد در طول زندگی خود دچار کمر درد می شوند.که بیشتر آن در نتیجه آسیب دیدگی است . مانند پیچ خوردگی یاکشیدگی عضلات در اثر حرکات ناگهانی یا مکانیک ضعیف بدن هنگام بلند کردن اجسام سنگین.

کمر درد همچنین می تواند نتیجه بیماری ها خاصی باشد ، مانند:

 • سرطان نخاع
 • دیسک پاره شده یا فتق شده
 • سیاتیک
 • آرتروز
 • عفونت کلیه
 • عفونت ستون فقرات

کمر درد حاد می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد ، در حالی که کمر درد مزمن دردی است که بیش از سه ماه طول می کشد.

کمر درد بیشتر در سنین 30 تا 50 سالگی رخ می دهد. این تا حدی به دلیل تغییراتی است که با افزایش سن در بدن ایجاد می شود. باافزایش سن ، میزان مایع بین مهره های ستون فقرات کاهش می یابد.

این بدان معنی است که دیسک های موجود در ستون فقرات راحت تر تحریک می شوند. همچنین مقداری تون عضلانی از دست می دهید، که باعث می شود کمر مستعد آسیب باشد. به همین دلیل تقویت عضلات کمر و انجام فعالیت های بدنی با مکانیک درست بدن برایجلوگیری از کمر درد مفید است.

علل درد کمر کدام اند؟

کشیدگی و پیچ خوردگی

عضلات و رباط های پشت می توانند به دلیل فعالیت بیش از حد ، کشش یا پارگی داشته باشند. علائم شامل درد و سفتی در ناحیه کمرو همچنین اسپاسم عضلات است. استراحت و فیزیوتراپی درمانی برای این علائم هستند.

آسیب دیسک

دیسک های پشت مستعد آسیب هستند. این خطر با افزایش سن افزایش می یابد. قسمت بیرونی دیسک می تواند پاره یا فتق شود.

هنگامی که غضروف اطراف دیسک به نخاع یا ریشه های عصب فشار می آورد ، فتق دیسک که به لغزش دیسک  یا پارگی نیز معروفاست ، ایجاد می شود. بالشتکی که بین مهره های ستون فقرات قرار دارد از موقعیت طبیعی خود خارج می شود.

این می تواند منجر به فشرده شدن ریشه عصب هنگام خروج از نخاع و از طریق استخوان های مهره شود. آسیب دیسک معمولاً پس ازبرداشتن چیزی یا پیچاندن کمر به طور ناگهانی اتفاق می افتد. برخلاف کشیدگی پشت ، درد ناشی از آسیب دیسک معمولاً بیش از 72 ساعت طول می کشد.

بیماری سیاتیک

در صورت فشار دیسک به عصب سیاتیک ،بیماری سیاتیک می تواند با فتق دیسک ایجاد شود. عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاهامتصل می کند. در نتیجه ، سیاتیک می تواند باعث درد در ران ها و پاها شود. این درد معمولاً احساس سوزش یا سوزن سوزن شدناست.

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاع زمانی است که ستون فقرات باریک می شود و به نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می کند.

تنگی نخاع بیشتر به دلیل تحلیل رفتن دیسک های بین مهره ها است. نتیجه فشرده سازی ریشه های عصبی یا نخاع توسط خارهایاستخوانی یا بافت های نرم مانند دیسک ها است.

فشار بر اعصاب نخاعی علائمی مانند اینها ایجاد می کند :

 1. بی حسی
 2. گرفتگی
 3. ضعف

این علائم را ممکن است در هر نقطه از بدن احساس کنید. بسیاری از افراد مبتلا به تنگی ستون فقرات ، علائم آنها را هنگام ایستادن یاراه رفتن بدتر می کنند.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات

اسکولیوز ، کیفوز و لوردوز همگی شرایطی هستند که باعث ایجاد انحناهای غیرطبیعی در ستون فقرات می شوند.

اینها شرایط مادرزادی است که معمولاً اولین بار در دوران کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شود. انحنای غیرطبیعی باعث ایجاد دردو وضعیت بد بدن می شود زیرا روی عضلات تاندون ها رباط ها مهره ها  فشار ایجاد می کند.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که باعث کمر درد می شود. این شرایط عبارتند از:

 • آرتروز التهاب مفاصل است.
 • فیبرومیالژیا درد و حساسیت طولانی مدت در مفاصل ، عضلات و تاندون ها است.
 • اسپوندیلیت یا التهاب مفاصل بین استخوان های نخاع است.
 • اسپوندیلوز یک اختلال دژنراتیو است که ممکن است باعث از بین رفتن ساختار و عملکرد طبیعی ستون فقرات شود. اگرچه پیری علتاصلی این بیماری است ، اما محل و میزان انحطاط خاص افراد است.
 • همچنین مشکلات کلیه و مثانه بارداری آندومتریوز کیست های تخمدان فیبروئید رحم سرطان هم می توانند سلب کمر درد شوند.

کمر درد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک با پرسش یک سابقه پزشکی کامل و انجام یک معاینه کامل بدنی برای تعیین محل درد شما شروع می کند.

معاینه فیزیکی همچنین می تواند تعیین کند که آیا درد بر دامنه حرکتی شما تأثیر دارد یا خیر. پزشک همچنین ممکن است رفلکس ها وپاسخ های شما به برخی حس ها را بررسی کند تا مشخص کند که آیا کمر درد روی اعصاب شما تأثیر گذاشته یا نه.

تا زمانی که علائم نگران کننده یا ناتوان کننده یا از دست دادن توانایی های عصبی( نورولوژیک) نداشته باشید ، پزشک احتمالاً قبل ازدرخواست آزمایش ، وضعیت شما را برای چند هفته تحت نظر  خواهد گرفت. دلیل این امر این است که بیشتر کمر دردها با استفاده ازدرمان های ساده خودمراقبتی برطرف می شوند.

علائم خاصی هستند که نیاز به آزمایش بیشتر دارند ، از جمله:

 1. عدم کنترل روده
 2. ضعف
 3. تب
 4. کاهش وزن

اگر کمر درد شما پس از درمان خانگی ادامه یابد ، ممکن است پزشک بخواهد آزمایشات اضافی را تجویز کند.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم علاوه بر کمر درد ، بلافاصله به دنبال پزشک باشید.

روش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و MRI ممکن است لازم باشد تا پزشک بتواند موارد زیر رابررسی کند:

 • مشکلات استخوانی
 • مشکلات دیسک
 • مشکلات رباط ها و تاندون های پشت

اگر پزشک شما به مشکلی در قدرت استخوان های پشت شما مشکوک باشد ، ممکن است اسکن استخوان یا تست تراکم استخوان راانجام دهد. الکترومیوگرافی (EMG) یا آزمایشات هدایت عصبی می تواند به شناسایی هرگونه مشکل در اعصاب کمک کند.

گزینه های درمانی برای کمر درد کدامند؟

مراقبت در منزل

روشهای مراقبت از خود در 72 ساعت اول پس از شروع درد مفید هستند. اگر بعد از 72 ساعت درمان در منزل درد بهبود نیافت ، باید به پزشک مراجعه نمایید.

فعالیت های بدنی عادی خود را برای چند روز متوقف کنید و یخ را در قسمت پایین کمر خود قرار دهید. پزشکان معمولاً استفاده از یخ را در 48 تا 72 ساعت اول و سپس استفاده از حرارت را توصیه می کنند. یخ و گرما را جایگزین کنید تا عضلات شل شود.

پروتکل RICE – استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاعدر 48 ساعت اول توصیه می شود. برای تسکین درد از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) یا استامینوفن (تایلنول) استفاده کنید. گاهی اوقات خوابیدن به پشت باعث ناراحتی بیشتر می شود. اگر چنین است ، سعی کنید به پهلو دراز بکشید و زانوها را خم کرده و یک بالش را بین پاها قرار دهید. اگر می توانید بهراحتی به پشت دراز بکشید ، یک بالش یا یک حوله لول دار زیر ران خود قرار دهید تا فشار کمر را کاهش دهید. حمام گرم یا ماساژ اغلب می تواند عضلات سفت و گره خورده در پشت را شل کند.

درمان پزشکی

کمر درد می تواند با تعدادی از شرایط مختلف رخ دهد ، از جمله: کشیدگی عضلات و ضعف اعصاب خرد شده عدم انطباق نخاع تعدادیاز درمان های پزشکی ممکن وجود دارد از جمله: داروها لوازم پزشکی فیزیوتراپی پزشک شما دوز مناسب و کاربرد داروها و داروها رابراساس علائم شما تعیین می کند. برخی از داروهایی که پزشک ممکن است تجویز کند شامل موارد زیر است: شل کننده های عضلانیداروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) داروهای مخدر مانند کدئین برای تسکین درد استروئیدها برای کاهش التهاب تزریقکورتیکواستروئید پزشک شما همچنین ممکن است فیزیوتراپی را تجویز کند ، از جمله: ماساژ کشش تمرینات تقویت کننده دستکاری پشتو ستون فقرات

عمل جراحی

برای موارد شدید ، ممکن است جراحی لازم باشد. جراحی معمولاً فقط در صورت عدم موفقیت در سایر روشهای درمانی ، یک گزینه است. با این حال ، اگر از دست دادن کنترول روده یا مثانه ، یا یک نقص عصبی پیشرونده اتفاق افتد، جراحی به یک گزینه اضطراری تبدیل میشود.

خارج کردن دیسک یا به‌اصطلاح (discectomy) فشار ریشه عصبی را که توسط دیسک برآمده یا خار استخوان تحت فشار قرار گرفتهاست ، کاهش می دهد. جراح قطعه کوچکی از تیغه( lamina)، قسمت استخوانی کانال نخاعی را برمی دارد.

فورامینوتومی یک عمل جراحی است که  سوراخ استخوان کانال نخاعی را که محل ریشه عصب است ، باز می کند.

درمان الکتروگرمایی داخل دیسک (IDET) شامل قرار دادن یک سوزن از طریق کاتتر در دیسک و گرم شدن آن به مدت 20 دقیقه است. این باعثضخیم شدن دیواره دیسک و برآمدگی دیسک داخلی و تحریک عصب می شود. در یک نوکلئوپلاستی از دستگاهی مانند گرز استفاده میشود که از طریق سوزن وارد دیسک می شود. سپس می تواند مواد دیسک داخلی را از بین ببرد. سپس دستگاه با استفاده از امواجرادیویی بافت را گرم و جمع می کند. ضایعات یا فرسایش رادیوفرکانسی روشی برای استفاده از امواج رادیویی برای قطع ارتباط عصبها با یکدیگر است. یک جراح یک سوزن خاص را وارد اعصاب می کند و آن را گرم می کند که باعث تخریب اعصاب می شود. همجوشیستون فقرات باعث تقویت ستون فقرات و کاهش حرکت دردناک می شود. این روش دیسک های بین دو یا چند مهره را از بین می برد. سپس جراح مهره های کنار یکدیگر را با پیوند استخوان یا پیچ های فلزی خاص فیوز می کند. لامینکتومی نخاعی ، معروف به رفع فشارنخاعی ، باعث بزرگتر شدن لایه کانال نخاع می شود. این باعث کاهش فشار بر نخاع و اعصاب می شود.

چگونه می توانیم از کمر درد جلوگیری کنیم؟

روش های زیادی برای جلوگیری از کمر درد وجود دارد. تکنیک های تمرینی جهت پیشگیری همچنین می توانند در صورت آسیب دیدگیناحیه کمر از شدت علائم شما کم کند.

پیشگیری شامل موارد زیر است:

 1. ورزش عضلات شکم و کمر
 2. کاهش وزن چنانچه اضافه وزن دارید
 3. بلند کردن اجسام را با خم کردن زانو و قدرت گرفتن از پا ها انجام دهید
 4. حفظ وضعیت مناسب بدن
 5. روی یک سطح سفت بخوابید
 6. روی صندلی های پشتی دار که در ارتفاع صحیح هستند بنشینید
 7. از کفش های پاشنه بلند پرهیز کنید
 8. اگر سیگار می کشید سیگار را ترک کنید؛نیکوتین باعث تحلیل رفتن دیسک های ستون فقرات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *